Kanada duyurdu: Yıl sonuna kadar 401 bin yeni göçmen alacak

Arşiv
Arşiv

Kanada, 2021 yılının sonuna kadar ülkeye 401 bin göçmen kabul edeceğini duyurdu. Açıklama, göçmenlik başvurusuna hazırlananları heyecanlandırdı.

Kanada'dan, göçmenlik başvurusu için hazırlananların beklediği açıklama geldi.

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Marco Mendicino, yıl sonuna kadar 401 bin yeni göçmen alacaklarını duyurdu.

Mendicino yaptığı açıklamada, "Her şeye rağmen, Kanada göçmenlik konusunda dünyaya liderlik etmeye devam ediyor. Bu yıl 401 bin yeni daimi sakini kabul etme taahhüdümüzü yerine getireceğiz. İşler doğru yönde ilerliyor" ifadesini kullandı.

45 bin kişiden 35 bin kişiye daimi oturum izni

Bu arada Kanada Göçmenlik Dairesi, haziranda, bir ayda şimdiye kadarki en yüksek sayı olan 45 bin 100 göçmenlik başvurusunu değerlendirdi. Daire, bu başvurulardan 35 bin 600'üne ülkede daimi oturum izni verdi.

Kanada Göçmenlik Dairesi verilerine göre, ülkeye en çok göçmenin kabul edildiği yıl, 400 bin 810 ile 1913 yılı oldu.

Kovid-19 salgını sonrası artan işgücü ihtiyacını karşılama hedefinde olan Kanada hükümeti, söz konusu açığı kapatmak için 2022'de 411 bin ve 2023'te de 421 bin yeni göçmen almayı hedefliyor.

Hükümet, salgın nedeniyle kapalı olan sınırlar engelini aşmak için de nisanda, sağlık, tarım, inşaat ve dağıtım hizmetleri gibi mesleklerde çalışan 90 binden fazla mezun öğrenciye ve geçici yabancı işçiye daimi ikamet statüsü verileceğini duyurmuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >