Kanada idam mahkumu vatandaşı için Çin’den 'merhamet' diledi

Robert Lloyd Schellenberg, idam cezasına çarptırıldı.
Robert Lloyd Schellenberg, idam cezasına çarptırıldı.

Kanada Dışişleri Bakanı Freeland, uyuşturucu kaçakçılığı suçundan önce 15 yıl hüküm giyen ve daha sonra idama mahkum edilen Kanada vatandaşı Robert Lloyd Schellenberg için resmi merhamet talebini Çin büyükelçisine iletti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying ise Kanadalı siyasilerin açıklamalarını doğru bulmadıklarını, Çin kanunlarında işlenen suçun cezasının açıkça ifade edildiğini söyledi.

Kanada vatandaşı Robert Lloyd Schellenberg'in uyuşturucu kaçakçılığı suçundan aldığı 15 yıl hapis cezasına yaptığı temyiz başvurusu idam cezasıyla sonuçlanmıştı.

Çinli savcılar,"yeni kanıtların, Schellenberg'in organize bir uluslararası uyuşturucu suçuna karıştığını gösterdiğini" savunmuştu. Kanada idam mahkumu vatandaşı için Çin’den resmen merhamet diledi

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Kanada’nın yıllardır ölüm cezasına karşı olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

  • "Bunun insanlık dışı ve uygunsuz bir ceza olduğuna inanıyoruz. Bu konuda Çin’in Ottawa Büyükelçisi ile görüştüm ve resmi merhamet talebimizi ilettim. Kanada'nın ölüm cezasının yanlış olduğuna inanmasına rağmen, ceza hukuku sisteminde ölüm cezası olan ülkelere seyahat eden Kanadalıların da bunun var olduğunun farkında olmaları gerekiyor."

Robert Lloyd Schellenberg
Robert Lloyd Schellenberg

Kanada Başbakanı Trudeau, Çin'e tepki göstermişti

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da daha önceki açıklamasında, Çin’in ölüm cezasını uygulamada "keyfi davrandığını" söylemiş ve Robert Lloyd Schellenberg’i kurtarmak için elinden geleni yapacağını duyurmuştu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau
Kanada Başbakanı Justin Trudeau
  • Freeland ile görüşen Schellenberg'in ailesi, oğullarının iki ülke arasında Huawei Mali İşler Direktörü Mıng Vancou'nun Kanada'da 1 Aralık'ta gözaltına alınmasıyla başlayan gerginlikte "pazarlık kozu" olmasından endişe ettiklerini dile getirmişti.

Çin'den Kanada'ya tepki: Kanunlar açık

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying ise Kanadalı siyasilerin açıklamalarını doğru bulmadıklarını, Çin kanunlarında işlenen suçun cezasının açıkça ifade edildiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying

"Amerika Birleşik Devletleri Mıng Vancou hakkındaki tutuklama emrini ivedi bir şekilde geri çekmeli" diyen Çunying, ilgili devletlerin Çin'in yargı bağımsızlığına saygı duyması gerektiğinin altını çizdi.

222 kilo uyuşturucuyla yakalandı

Robert Lloyd Schellenberg, 2016 yılında Çin'in kuzey batısındaki sahil şehri Dalien kentinde uyuşturucu yapımında kullanılan 222 kilo metamfetamin maddesiyle yakalanarak çıkarıldığı mahkemece 15 yıl hapse mahkum edilmişti.

Turist olduğunu ve suçlular tarafından oyuna getirildiğini savunarak temyiz başvurusunda bulunan Schellenberg'in davasını gözden geçiren mahkeme, geçen ayki duruşmada savcıların verilen cezanın "çok hafif" olduğuna ilişkin itirazını kabul etti. Mahkeme, Schellenberg'in hapis cezasının idama çevrilmesine hükmetti.

Schellenberg'in amcası CNN'e konuştu: Ailemiz alınan karar karşısında şoke oldu

Gary Schellenberg telefonla CNN'e bağlandı: “Şu anda ne konuşacağımızı ve ne söyleyeceğimizi bilmiyoruz. Şu anda hepimiz çok kırıldık ve hepimiz şoktayız.” ifadelerini kullandı.

Çin'de uyuşturucu ile ilgili suçlara idam cezası genel bir uygulama

Pekin hükümeti uyuşturucu kaçakçılığı konusunda yıllardır sert bir politika uyguluyor. Uyuşturucu madde temini ya da satışı yapanlar yabancı uyruklu ya da Çin vatandaşı idam cezasına çarptırılıyor