Kanada ile ABD anlaştı! Yeni anlaşmanın adı: USMC

24 yıl önce ABD, Meksika ve Kanada arasında yapılan anlaşmanın yenilenmesine karar verildi.
24 yıl önce ABD, Meksika ve Kanada arasında yapılan anlaşmanın yenilenmesine karar verildi.

ABD ile Kanada arasında bir yıldan beri devam eden Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nın (NAFTA) yenilenmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandığı bildirildi. 24 yıllık NAFTA anlaşması yerine yapılacak yeni anlaşmaya ise “ABD-Meksika-Kanada Anlaşması (USMCA)” adı verildi.

Trump düzenlediği basın toplantısında anlaşma hakkında bilgi verdi.
Trump düzenlediği basın toplantısında anlaşma hakkında bilgi verdi.

Bugünün ABD ve dünya için gerçek tarihi haberler getiren güzel bir gün olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Trump, Kanada ve Meksika ile müzakerelerin başarıyla tamamladığını ifade etti.

Yeni anlaşmayı adalet ve karşılıklılık ilkesine dayalı olarak görüştüklerini ifade eden Trump, NAFTA'nın bugüne kadar yapılmış en kötü ticaret anlaşması olabileceğini söyledi.

Bugüne kadar işçiler için en gelişmiş korumaları içeren USMCA'nın tüm zamanların en modern, güncel ve dengeli ticaret anlaşması olduğunu ifade eden Trump, anlaşmanın ABD'li çiftçilerin Meksika ve Kanada'ya buğday, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünleri ihraç etmelerine yardımcı olacağını belirtti.

Anlaşma 24 yıl sonra değiştirildi

ABD Başkanı Trump, USMCA'daki çalışmalarından ötürü Amerika Ticaret Bakanlığı Temsilcisi Robert Lighthizer’a ve diğer üst düzey yetkililere teşekkür etti.

ABD Başkanı Donald Trump, 24 yıldır yürürlükte olan NAFTA’nın adil olmadığını ifade ederek değiştirilmesini istiyordu.

ABD-Meksika-Kanada Anlaşması (USMCA), 24 yıllık Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nı (NAFTA) güncellenmesi ve yenilenmesi anlamına geliyor.