Kanada'da First Nation yerlileri direniyor: Toprağımızı geri verin

First Nation yerlileri, "bizden izin alınmadı" diyerek boru hattı projesine tepki gösteriyor
First Nation yerlileri, "bizden izin alınmadı" diyerek boru hattı projesine tepki gösteriyor

Kanada'da First Nation (İlk Ulus) yerlilerinin arazisinden geçmesi planlanan petrol boru hattı projesi şiddetli gösterilere sahne oluyor. Öyle ki gösteriler nedeniyle raylı ulaşım durdu, ekonomik taşımacılık zarar gördü ve birçok demir yolu işçisi işsiz kaldı.

Kanada’nın British Columbia eyaletindeki First Nation yerlilerinin yaşadıkları bölgeden geçecek petrol boru hattını protesto için gerçekleştirdikleri gösteriler, ülkede hayatı olumsuz etkilemeye başladı.

British Columbia eyaletine bağlı Wet'suwet'en bölgesinde yaşayan yerlilerin, Coastal GasLink Petrol Boru Hattı inşaatını engellemek için başlattıkları protestolar, ülkenin başka eyaletlerine de sıçradı.

First Nation yerlilerine verilen destek diğer eyaletlere de sıçradı
First Nation yerlilerine verilen destek diğer eyaletlere de sıçradı

Kanada’da protestocuların günlerdir devam eden blokajı nedeniyle, Kanada Ulusal Demiryolu Şirketi CN, ülkenin doğusuna yapılan tüm tren seferlerinin iptal edildiğini duyurdu. CN’den yapılan açıklamada, kararın hem çalışanların hem de protestocuların can güvenliği için alındığı kaydedildi.

Göstericiler, demir yollarını işgal etti
Göstericiler, demir yollarını işgal etti

Kanada Yolcu Trenleri Şirketi Via Rail de resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, ülke genelindeki tüm yolcu treni seferlerinin güzergah, yolcu ve çalışanların can güvenliği endişesi sebebiyle durdurulduğunu bildirdi.

Güvenlik sebebiyle demir yolu ulaşımı durma noktasına geldi
Güvenlik sebebiyle demir yolu ulaşımı durma noktasına geldi

CN'de bazı çalışanlar blokaj kalkıncaya kadar işsiz kaldı

Bu arada, Kanada Ulusal Demiryolu Şirketi CN’in Toronto bölgesinde çalışan işçilerinden bazılarının da protestocuların tren hatlarındaki blokajları kalkıncaya kadar işten çıkarıldıkları duyuruldu.

Eylemlerin yapıldığı bölgelerde yerel halktan büyük destek gören protestocular, kalabalıkla birlikte şehrin en işlek caddelerini trafiğe kapatırken, zaman zaman limanlarda da çalışmaların durmasına neden oluyor.

Bir gösterici, "Arazimizi geri istiyoruz" yazan bir döviz taşıyor
Bir gösterici, "Arazimizi geri istiyoruz" yazan bir döviz taşıyor

'Eylemler ekonomik hasarı artırıyor'

Kanada yerlilerinin başlattığı protestolar, British Columbia eyaletinden Manitoba, Ontario ve Quebec eyaletlerine kadar ulaşırken, kapatılan demir yolları nedeniyle büyük ekonomik kayıplar yaşanıyor. Kanada’da iç ve dış ticaretin hareketliliği açısından hayati önemi bulunan demir yolları ile yıllık 250 milyar Kanada dolarlık taşıma yapılıyor.

Kanada Ticaret Odası CEO'su Perrin Beatty yaptığı açıklamada, "Eylemler nedeniyle her geçen gün ekonomideki hasar artmaktadır. Bu durum, güvenilir bir tedarikçi olarak uluslararası itibarımıza zarar veriyor. Dünyadaki tedarik zincirlerimizi etkiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Kanada, yerlilere uyguladığın işgal ve soykırımı durdur" yazan bir döviz
"Kanada, yerlilere uyguladığın işgal ve soykırımı durdur" yazan bir döviz

Başbakan Trudeau'dan uzlaşı çağrısı

Öte yandan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, sorunun çözümü için iki bakanını görevlendirdi.

Kanada Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Trudeau’nun protestocuların şefi Norman Stephens'e bir mektup gönderdiği ve bakanlar ile birlikte yapılacak görüşmeden, verimli ve uzlaşmacı bir kararın çıkmasını umduğu kaydedildi.

Açıklamada, Yerli Halklarla İlişkiler Bakanı Carolyn Bennett ve Yerel Halk Hizmetleri Bakanı Marc Miller’ın, Wet'suwet'en yerlilerinin şefleri ile görüşecekleri belirtildi, ancak toplantının tarihine ilişkin bilgi verilmedi.

40 milyar dolarlık projenin kilit noktası Wet'suwet'en bölgesi

  • Ülke tarihinin en büyük özel sektör yatırımı olarak açıklanan ve 40 milyar ABD doları yatırım bedeli olan LNG Canada projesinin kilit noktasındaki Wet'suwet'en yerlileri, eyalet ve federal makamların projenin onaylanma sürecinde kabile toprakları için kendilerinin onayının alınmadığını gerekçe göstererek, geçen yıl aralık ayında protestolara başlamışlardı.
  • Projenin 6 milyar dolar bedelli 670 kilometrelik Coastal GasLink Boru Hattı güzergahı da Wet'suwet'en yerli bölgesi içinde bulunuyor.
  • Kabilenin doğal şefi Norman Stephens eylemlerin sona ermesi için, Kanada Kraliyet Atlı Polisi RCMP’nin bugüne kadar gözaltına aldığı eylemcileri serbest bırakmasını ve bölgeye kurduğu geçici istasyonunu kapatmasını ön şart olarak koşuyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >