Kanadalı turiste Çin'de idam cezası: Kanada Başbakanı vatandaşına sahip çıktı

Kanada vatandaşına Çin'de idam cezası verildi.
Kanada vatandaşına Çin'de idam cezası verildi.

Kanada vatandaşı Robert Lloyd Schellenberg'in uyuşturucu kaçakçılığı suçundan aldığı 15 yıl hapis cezasına yaptığı temyiz başvurusu idam cezasıyla sonuçlandı. Çinli savcılar,"yeni kanıtların, Schellenberg'in organize bir uluslararası uyuşturucu suçuna karıştığını gösterdiğini" savundu. Schellenberg'a verilen ölüm cezasına tepki gösteren Kanada Başbakanı Trudeau, Çin'in bir Kanadalı için "keyfi şekilde" ölüm cezasına başvurmayı seçtiğini söyledi.

Çin'in Liaoning eyaletinin Dalien kentindeki yüksek mahkeme, uyuşturucu kaçakçılığı suçundan 2016 yılında 15 yıl hapis cezasına çarptırılan turist olduğunu ve suçlular tarafından oyuna getirildiğini savunan Kanada vatandaşı Robert Lloyd Schellenberg'in cezasını idama çevirdi.

Savcılar: Yeni kanıtlar var

15 yıllık hapis cezasının indirilmesi için temyiz başvurusunda bulunan Schellenberg'in davasını gözden geçiren ve geçen ay savcıların, cezanın "çok hafif" olduğuna ilişkin itirazını kabul eden mahkeme, bugünkü duruşmada Kanada vatandaşının hapis cezasının idama çevrilmesine hükmetti.

Mahkeme, Schellenberg'in kararını ve cezasını 10 gün içinde temyiz etme hakkına sahip olduğunu söyledi. Mahkeme, savunma ve çeviri haklarının yargılama sırasında korunduğunu ve Kanada büyükelçiliğinden memurların da mahkemeye katıldığını belirtti.
Mahkeme, Schellenberg'in kararını ve cezasını 10 gün içinde temyiz etme hakkına sahip olduğunu söyledi. Mahkeme, savunma ve çeviri haklarının yargılama sırasında korunduğunu ve Kanada büyükelçiliğinden memurların da mahkemeye katıldığını belirtti.

Savcılar, "yeni kanıtların, Schellenberg'in organize bir uluslararası uyuşturucu suçuna karıştığını gösterdiğini" savundu.

Schellenberg'in amcası CNN'e konuştu: Ailemiz alınan karar karşısında şoke oldu

Gary Schellenberg telefonla CNN'e bağlandı: “Şu anda ne konuşacağımızı ve ne söyleyeceğimizi bilmiyoruz. Şu anda hepimiz çok kırıldık ve hepimiz şoktayız.” ifadelerini kullandı.

Robert Lloyd Schellenberg
Robert Lloyd Schellenberg

Schellenberg ailesi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kanada hükümetinden vatandaşlarını korumasını istedi.

"Schellenberg ailesi, Çin'de çok zor koşullar altında tutulan Robert'ımıza derinden önem veriyor" açıklamasını yaptı.

Aile şunları kaydetti:

  • "Bir aile olarak, Trudeau Hükümetinin Robert'a adil muamele sağlamak için her türlü çabayı göstermesini sağlamak için çok fazla çaba sarf eden Parlamento Üyesi, Bay Ed Fast ile iletişim kuruyoruz. Schellenberg ailesi, tüm Kanadalıların yanımızda olmasını ve sevdiklerimizin güvenli bir şekilde geri dönüşü için dua etmelerini istiyor."

Mıng'in Kanada'da gözaltına alınması

Ailesi, duruşmadan önce, yeniden yargılanan Schellenberg’in, iki ülke arasında Huawei Mali İşler Direktörü Mıng Vancou'nun Kanada'da 1 Aralık'ta gözaltına alınmasıyla başlayan gerginlikte "pazarlık kozu" olmasından endişe ettiklerini dile getirmişti.

  • Mıng, 12 Aralık'ta Kanada'da çıktığı mahkeme tarafından 10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı serbest bırakılmıştı.

Kanada Başbakanı Trudeau: Çin keyfi şekilde ölüm cezasına başvurdu

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Çin'de, uyuşturucu kaçakçısı olmakla suçlanan bir Kanada vatandaşının idama mahkum edilmesinden "son derece endişe" duyduklarını belirtti.

  • Trudeau, Çin'in Liaoning eyaletinin Dalien kentindeki mahkemenin, uyuşturucu kaçakçılığı suçundan 2016 yılında 15 yıl hapse mahkum edilen Kanada vatandaşı Robert Lloyd Schellenberg'in cezasını idama çevirmesi üzerine basına yaptığı açıklamada, mahkeme kararından kendileri gibi diğer ülkelerin de endişe duyması gerektiğini ifade etti.

Schellenberg'a verilen ölüm cezasına tepki gösteren Kanada Başbakanı Trudeau, Çin'in bir Kanadalı için "keyfi şekilde" ölüm cezasına başvurmayı seçtiğini söyledi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau
Kanada Başbakanı Justin Trudeau

Trudeau, "Çin, bir Kanadalının karşı karşıya olduğu gibi, ölüm cezasına keyfi olarak başvurmaya başlamayı seçti. Bu, bir hükümet olarak bizim için son derece endişe verici bir durum. Tüm uluslararası dostlarımız ve müttefiklerimiz için de öyle olması gerekir." dedi. Trudeau, ayrıca Kanada'nın "konuyla ilgili müttefikleri ve Çin ile görüşmeyi sürdüreceğini" sözlerine ekledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >