Kapıcı adam yaşamını yitirince şaşkına çeviren serveti ortaya çıktı

Mehmet Kaşkaya
Mehmet Kaşkaya

88 yaşında yaşamını yitiren 30 yıllık kapıcı Mehmet Kaşkaya ardında şaşkına çeviren bir miras bıraktı. Herkesin gariban bir kapıcı sandığı adamın Çankaya’da 8, Pursaklar’da 3 dairesi, 1 arsası, bankada 1 kilo altını ve 700 bin lirası olduğu ortaya çıktı. Kapıcı babanın 5 çocuğu miras paylaşımında tartışma yaşayıp mahkemelik oldu.

Ankara Kızılay’da bir iş merkezinde 30 yıl kapıcılık yaptıktan sonra emekli olan Mehmet Kaşkaya, 27 Kasım 2015’te 88 yaşında hayatını kaybettiğinde arkasında büyük bir miras bıraktı.

Herkesin gariban bir kapıcı sandığı adamın Çankaya’da 8, Pursaklar’da 3 dairesi, 1 arsası, bankada 1 kilo altını ve 700 bin lirası olduğu ortaya çıktı. Hürriyet'in haberine göre, Kaşkaya’nın erkek çocukları Selahattin, Sebahattin, Bayram ve Mesut Kaşkaya, kız kardeşleri Gülvade Gümüş’ü babalarının mallarını üzerine geçirmekle suçlayarak dava açtı.

“Kız kardeşimiz mallara kondu”

Gülvade Gümüş, “Babama ben bakıyordum, hastalığı döneminde de ben yanındaydım. Hepsini kendi rızasıyla verdi” savunması yaparken, 4 erkek çocuk ise “Son dönemde geçirdiği rahatsızlıklar nedeniyle akli dengesini yitirdi, kız kardeşimiz de bu durumdan yararlanarak mallarına kondu” iddiasında bulundu.

4 farklı akıl sağlığı raporu var

Kaşkaya’nın “akli dengesinin yerinde olup olmadığına” dair 2’si ölmeden önce, 2’si öldükten sonra hazırlanan 4 farklı rapor ise kafaları karıştırdı. Kaşkaya ölmeden önce Yenimahalle İlçe Devlet Hastanesi’nden 25 Ocak 2013 tarihinde verilen raporda, “akli melekelerini bozacak herhangi bir ruhsal ya da akıl hastalığı bulunmadığı, akli melekelerinin yerinde olduğu”; Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 3 Eylül 2013 heyet raporunda da “Akli dengesinin yerinde olmadığı, akli dengesinin normal bir yaşama izin vermediği, beyanı alınabilecek durumda olmadığı, devamlı koruma ve bakıma muhtaç olduğu” savunuldu.

Kaşkaya öldükten sonra 9 Ekim 2017’de İstanbul 4’üncü Adli Tıp İhtisas Kurulu, “Akli dengesi yerindeydi, karar verecek durumdaydı” raporunu yazdı. Mahkemece atanan tıp fakülteleri öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi heyeti ise 4 Eylül 2018’de “Satış işlemlerinin yapıldığı dönemde akli dengesinin akıllıca yaşam sürmesi için yeterli olmasının, akli dengesinin normal bir yaşama izin vermesinin mümkün olmadığı, akli melekelerinin yerinde olmadığı” yönünde rapor verdi.

Mahkeme kız kardeşi haklı buldu

Davanın görüldüğü Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesi Eylül 2018’de, Kaşkaya’nın 4 erkek çocuğunun taleplerini reddederek kız kardeşleri Gülvade Gümüş’ün lehine karar verdi. Kaşkaya’nın 4 erkek çocuğu mahkeme kararına itiraz ederek dosyayı 9 Kasım’da istinaf mahkemesine taşıdı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >