Karadeniz'in gözdesi 'Ortamahalle' ile tanışın

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde bulunan Ortamahalle her mevsim turistlerin uğrak yeri.
Trabzon'un Akçaabat ilçesinde bulunan Ortamahalle her mevsim turistlerin uğrak yeri.

Trabzon'un Akçaabat ilçesindeki tarihi dokusunu günümüze kadar koruyabilen Ortamahalle, Osmanlı dönemine ait evleri, konakları, çeşmeleri, sokakları ve mahalle kültürünün bir bütün halinde sergilenmesiyle Karadeniz'i ziyaret eden turistlerin en uğrak yerlerinden biri. Tarihi dokusuyla içinizi ısıtacak Ortamahalle'yle tanışın...

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde, 1988'de büyük bölümü kentsel sit alanı ilan edilen ve tarihi dokusunu korumayı başaran Ortamahalle, her mevsim yerli ve yabancı turistlerin en uğrak yerlerinden biri.

Nadir yerleşim yerlerinden biri: Ortamahalle

                  Osmanlı dönemine ait evler, konaklar, çeşmeler, sokaklar ve mahalle kültürünün bir bütün halinde sergilendiği Ortamahalle, tarihi dokunun bugüne kadar aktarılabildiği nadir yerleşim yerleri arasında bulunuyor.
Nadir yerleşim yerlerinden biri: Ortamahalle Osmanlı dönemine ait evler, konaklar, çeşmeler, sokaklar ve mahalle kültürünün bir bütün halinde sergilendiği Ortamahalle, tarihi dokunun bugüne kadar aktarılabildiği nadir yerleşim yerleri arasında bulunuyor.
Roma ve Bizans izleri

                  Arnavut kaldırımlı sokakları, dik yokuşları ve dar meydanlarıyla tarihi görünümünü koruyan mahalle, Osmanlı döneminin yanı sıra Roma ve Bizans gibi farklı medeniyetlerin de izleri taşıyor.
Roma ve Bizans izleri Arnavut kaldırımlı sokakları, dik yokuşları ve dar meydanlarıyla tarihi görünümünü koruyan mahalle, Osmanlı döneminin yanı sıra Roma ve Bizans gibi farklı medeniyetlerin de izleri taşıyor.
Osmanlı konut mimarisi

                  Karadeniz'e gelen turistlerin son yıllarda ilk tercihleri arasında yer alan Ortamahalle, Osmanlı konut mimarisinin tipik özelliklerini taşıyan 120 tarihi evi ve restore edilen 8 konağıyla turistlere ev sahipliği yapıyor.
Osmanlı konut mimarisi Karadeniz'e gelen turistlerin son yıllarda ilk tercihleri arasında yer alan Ortamahalle, Osmanlı konut mimarisinin tipik özelliklerini taşıyan 120 tarihi evi ve restore edilen 8 konağıyla turistlere ev sahipliği yapıyor.
Turistlerin gözdesi

                  Ziyaretçi potansiyeli giderek artan ve turizmde adından söz ettiren mahalle, misafirlerine her mevsim eşsiz manzarasıyla tabiat ile iç içe vakit geçirme, konaklama ve yöresel lezzetleri tatma imkanı sunuyor. Uzaktan bakıldığında, yağlı boya tabloyu andıran tarihi Ortamahalle, gerek film yapımcılarının gerekse yerli ve yabancı turistler ile ilçeye gelen fotoğraf sanatçılarının ilk adresi oluyor.
Turistlerin gözdesi Ziyaretçi potansiyeli giderek artan ve turizmde adından söz ettiren mahalle, misafirlerine her mevsim eşsiz manzarasıyla tabiat ile iç içe vakit geçirme, konaklama ve yöresel lezzetleri tatma imkanı sunuyor. Uzaktan bakıldığında, yağlı boya tabloyu andıran tarihi Ortamahalle, gerek film yapımcılarının gerekse yerli ve yabancı turistler ile ilçeye gelen fotoğraf sanatçılarının ilk adresi oluyor.
"Özellikle hafta sonları çok kalabalık"

                  Tarihi Ortamahalle'deki işletmecilerden Yaşar Turhan, yaptığı açıklamada, kayınvalidesine ait tarihi konağı restore ederek üst katını ev, alt katını ise restoran ve kafe olarak kullandıklarını söyledi. Ortamahalle'nin tarihi bir yer olduğunu dile getiren Turhan, "Binamız da tarihi bir bina. O yüzden içini ve dışını restore ederek turizme kazandırdık. Akçaabat Belediye Başkanımız Şefik Türkmen'in de tanıtıma yönelik yaptığı çok güzel çalışmalar var. Bu sayede ilgi giderek artıyor. Mutluyuz." ifadelerini kullandı.
"Özellikle hafta sonları çok kalabalık" Tarihi Ortamahalle'deki işletmecilerden Yaşar Turhan, yaptığı açıklamada, kayınvalidesine ait tarihi konağı restore ederek üst katını ev, alt katını ise restoran ve kafe olarak kullandıklarını söyledi. Ortamahalle'nin tarihi bir yer olduğunu dile getiren Turhan, "Binamız da tarihi bir bina. O yüzden içini ve dışını restore ederek turizme kazandırdık. Akçaabat Belediye Başkanımız Şefik Türkmen'in de tanıtıma yönelik yaptığı çok güzel çalışmalar var. Bu sayede ilgi giderek artıyor. Mutluyuz." ifadelerini kullandı.
Yaz turizmi yoğun geçti
Turhan, yaz turizm sezonunun yoğun geçtiğini belirterek, şöyle devam etti:

 


 
"Turistlerimiz her mevsim geliyor. Özellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor. İnsanlar geliyor, mahalleyi geziyor, yöresel lezzetleri tadıyorlar, ilgileri de bizleri sevindiriyor. Ortamahalle eşsiz manzarası, yöre kültür ve lezzetleriyle gerçekten görülmeye ve gezilmeye değer bir turizm alternatifi. Bu güzellikleri herkesin görmesini istiyoruz. Gelenlerin memnuniyet oranının yüksek olması da bizleri sevindiriyor. Amacımız gelen misafirlerimizin buradan memnun ayrılabilmelerini sağlamak ve onlara Ortamahalle'nin güzelliklerini sunabilmektir. Elimizden geleni de bu kapsamda yapıyoruz."
Yaz turizmi yoğun geçti Turhan, yaz turizm sezonunun yoğun geçtiğini belirterek, şöyle devam etti: "Turistlerimiz her mevsim geliyor. Özellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor. İnsanlar geliyor, mahalleyi geziyor, yöresel lezzetleri tadıyorlar, ilgileri de bizleri sevindiriyor. Ortamahalle eşsiz manzarası, yöre kültür ve lezzetleriyle gerçekten görülmeye ve gezilmeye değer bir turizm alternatifi. Bu güzellikleri herkesin görmesini istiyoruz. Gelenlerin memnuniyet oranının yüksek olması da bizleri sevindiriyor. Amacımız gelen misafirlerimizin buradan memnun ayrılabilmelerini sağlamak ve onlara Ortamahalle'nin güzelliklerini sunabilmektir. Elimizden geleni de bu kapsamda yapıyoruz."
Yoğunluk Körfez ülkelerinden gelen ziyaretçiler

                  Sezonda en çok Körfez ülkelerden turistleri ağırladıklarına işaret eden Turhan, "Tanıtıma biraz daha ağırlık verilirse daha da güzel olacağına inanıyorum. Çünkü burası gerçekten turistler için inanılmaz bir fırsat. Buraya gelen kişi hem tarihi bir mahallede gezebiliyor hem konaklayabiliyor hem de eşsiz manzara eşliğinde yöresel lezzetleri tadabiliyor. O yüzden turizmden daha fazla pay alınabileceğine inanıyorum." dedi.
Yoğunluk Körfez ülkelerinden gelen ziyaretçiler Sezonda en çok Körfez ülkelerden turistleri ağırladıklarına işaret eden Turhan, "Tanıtıma biraz daha ağırlık verilirse daha da güzel olacağına inanıyorum. Çünkü burası gerçekten turistler için inanılmaz bir fırsat. Buraya gelen kişi hem tarihi bir mahallede gezebiliyor hem konaklayabiliyor hem de eşsiz manzara eşliğinde yöresel lezzetleri tadabiliyor. O yüzden turizmden daha fazla pay alınabileceğine inanıyorum." dedi.
"Ortamahalle görülmeye değer bir yer"

                  Yerli turistlerden Dilek Tüysüz de ilk defa Ortamahalle'ye geldiğini belirterek mahalleyi, "Gerçekten harika bir yer. Manzarası, doğası, ortamı, evleri ve konakları çok güzel. Nostalji yaşıyor insan. Herkese gerçekten burayı görmeyi tavsiye ediyorum." diye ifade ediyor.
"Ortamahalle görülmeye değer bir yer" Yerli turistlerden Dilek Tüysüz de ilk defa Ortamahalle'ye geldiğini belirterek mahalleyi, "Gerçekten harika bir yer. Manzarası, doğası, ortamı, evleri ve konakları çok güzel. Nostalji yaşıyor insan. Herkese gerçekten burayı görmeyi tavsiye ediyorum." diye ifade ediyor.
"İzmir'in Alaçatı sokakları varsa, Akçaabat'ın Ortamahalle sokakları var"

                  Şeyma Özaksu da Ortamahalle konaklarının kesinlikle gezilip görülmesi gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

 


 
"Kuymak, kaygana gibi yöresel lezzetleri de çok güzel. Bence tarihi yaşamak, mavi ve yeşili görmek, sıcakkanlı insanlarla iç içe olmak isteyenler için burası çok güzel bir fırsat. Her şeyi çok güzel. Nasıl ki İzmir'in Alaçatı sokakları varsa burada da Akçaabat'ın Ortamahalle sokakları var. Oradan bir farkı yok. İnsanlara tavsiye ediyorum, gelip mutlaka burayı görmeliler."
"İzmir'in Alaçatı sokakları varsa, Akçaabat'ın Ortamahalle sokakları var" Şeyma Özaksu da Ortamahalle konaklarının kesinlikle gezilip görülmesi gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Kuymak, kaygana gibi yöresel lezzetleri de çok güzel. Bence tarihi yaşamak, mavi ve yeşili görmek, sıcakkanlı insanlarla iç içe olmak isteyenler için burası çok güzel bir fırsat. Her şeyi çok güzel. Nasıl ki İzmir'in Alaçatı sokakları varsa burada da Akçaabat'ın Ortamahalle sokakları var. Oradan bir farkı yok. İnsanlara tavsiye ediyorum, gelip mutlaka burayı görmeliler."
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >