Karar duyuruldu: 5 yaş altı COVID-19 aşısı ertelendi

5 yaş altı çocuklara COVID-19 aşısının acil kullanım onayı başvurusunun ertelendiği açıklandı
5 yaş altı çocuklara COVID-19 aşısının acil kullanım onayı başvurusunun ertelendiği açıklandı

Pfizer-BioNTech, ABD Gıda ve İlaç İdaresine (FDA) yaptıkları 5 yaş altı çocuklara COVID-19 aşısının acil kullanım onayı başvurusunu ertelediklerini açıkladı. Yetkililer COVID-19 aşısı denemelerinin ilk sonuçları FDA'ya ulaştırılıncaya kadar başvurunun dondurulduğunu belirtti.

ABD'li ilaç şirketi Pfizer ve Alman ilaç firması BioNTech, 5 yaş altı çocuklara COVID-19 aşısı için ABD Gıda ve İlaç İdaresine (FDA) yaptıkları acil kullanım onayı başvurusunu erteledi.

CNBC'nin haberine göre, ABD'li ilaç şirketi Pfizer, yaptığı açıklamada, 5 yaşından küçüklere ait üç doz COVID-19 aşısı denemelerinin ilk sonuçları FDA'ya ulaştırılıncaya kadar başvurunun dondurulduğunu duyurdu.

''Yüksek seviyede koruma sağladığına inanıyoruz''

Açıklamada, başvurunun tamamlanması için çocuklara yönelik üç doz COVID-19 aşısı denemelerinin ilk sonuçlarının bekleneceği ve iki şirketin de aşıların bu yaş grubunda yüksek seviyede koruma sağladığına inandığını kaydetti.

Verilerin paylaşılmasını istedi

FDA Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi Direktörü Peter Marks, son dönemde ciddi artış görülen Omicron vakaları nedeniyle gençler ve çocuklarda artan hastaneye yatışlar nedeniyle tüm olasılıkları gözden geçirmek için Pfizer ve BioNTech'ten çocuklara yapılan üç doz aşılama verilerinin kendileriyle paylaşılması talebinde bulunduklarını belirtti.

''Sonuçları görmek isteriz''

Beş yaş altı çocuklarda COVID-19 aşısı kullanımında ilk etapta İKİ doz aşılamaların yeterli olup olmadığını değerlendirmek istediklerini vurgulayan Marks, kendilerine ulaşan yeni verilerin ardından üç doz aşı sonuçlarını da görmek istediklerini ifade etti.

FDA'nın başvuruyu 15 Şubat'ta görüşmesi bekleniyordu.

Pfizer ve BioNTech, 5 yaş altı çocuklara COVID-19 aşısı için FDA'ya acil kullanım onayı başvurusu yapmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >