'Kart bilgileri çalındı' iddialarına Bakanlık'tan açıklama

'Kart bilgileri çalındı' iddialarıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, "Kart bilgilerinin tamamının sızdırılması söz konusu değil" açıklaması yaptı
'Kart bilgileri çalındı' iddialarıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, "Kart bilgilerinin tamamının sızdırılması söz konusu değil" açıklaması yaptı

Binlerce kişinin kredi kartı bilgilerinin çalındığı iddiasına ilişkin bir açıklama da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan geldi. Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, "Bankalarla iletişime geçildi, kart bilgilerinin tamamının sızdırılması söz konusu değil" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, binlerce kişinin kredi kartı bilgilerinin çalınması iddiasına ilişkin konuştu. Burada kredi kartı bilgilerinin tamamı olmaksızın Bank Identification Code, yani banka kodu denilen ilk 6 haneli kod ile kişi isimlerinin yer aldığını gördüklerini belirten Sayan, bunun birçok doğrulama sisteminde bulunduğunu, incelemelerin sürdüğünü söyledi.

"Alışverişlerde sanal kart kullanın"

Bankalarla iletişime geçildiğini ifade eden Sayan, "Arkadaşlarımız titizlikle çalışmalarını sürdürüyor. Bütün alışveriş sitelerinde kullanıcıların güvenlik önlemi almasını önemsiyoruz. Alışverişlerde sanal kart kullanımını ve bunun limitini kendinizin belirlemesini şiddetle tavsiye ediyoruz." dedi.

BKM'den de açıklama yapıldı

İddialarla ilgili bir açıklama da Bankalararası Kart Merkezinden (BKM) geldi. BKM tarafından yapılan açıklamada haberlerin yakından takip edildiği belirtilerek şöyle devam edildi:

"Banka kartı ve kredi kartları kanun ve yönetmeliklerine göre ülkemizde tüm ödeme kartları, kullanıcıları dolandırıcılık risklerine karşı güncel uluslararası standartlarla korunmaktadır. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm kart çıkaran kuruluşlar, güvenlik hizmetleri ve sahtekarlıkla mücadele eden çözümleriyle kart bilgilerini sıkı bir biçimde korumaya her daim özen göstermektedir. Bu kapsamda, zaman zaman bazı internet sitelerinden çalındığı iddia edilen kartlara ilişkin işlemler, kart çıkaran kuruluşlar tarafından yakından takip edilerek gerekli önlemler alınmaktadır."

  • Ne olmuştu?
  • 400 binden fazla Türk'ün kredi ve banka kartı bilgilerinin satıldığı iddiaları dün gündeme bomba gibi düşmüştü. Söz konusu iddialar sonrası vatandaşları korku sarmış ve "Acaba benim de bilgilerim çalındı mı?" sorusunun yanıtı merak edilir olmuştu.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >