Kaşıkçı cinayetinin zanlısı Fransa'da yakalandı

Cemal Kaşıkçı
Cemal Kaşıkçı

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı planlı bir cinayetle ortadan kaldırmak için Suudi Arabistan'dan gelen 15 kişilik infaz timi içinde yer alan Khaled Aedh Al-Otaibi Fransız polisi tarafından Paris'te gözaltına alındı. Habertürk’ün ulaştığı Fransız polis yetkilileri Al-Otaibi’nin gözaltına alındığını doğruladı. Suudi Arabistan'ın Paris Büyükelçiliği ise tutuklanan kişinin cinayetle alakası olmadığı ve derhal serbest bırakılması gerektiği açıklamasını yaptı.

Fransız polisinin verdiği bilgiye göre Al-Otaibi, Charles De Gaulle Havalimanı'ndan Riyad'a uçmak üzereyken tutuklandı.

Al-Otaibi, Türkiye tarafından aranan 20 kişiden biriydi.

Reuters haber ajansına konuşan bir polis yetkilisi, Al-Otaibi'nin 2019 yılında Türkiye tarafından çıkarılan yakalama talebi ile gözaltına alındığını söyledi.

4 Aralık'ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman Suudi Arabistan'da görüşmüştü.

Görüşme sonrası yapılan yazılı açıklamada Cemal Kaşıkçı ile ilgili herhangi bir ifade kullanılmamıştı.

Macron'un Suudi Arabistan ziyareti, Kaşıkçı'nın öldürüldüğü 2018 yılı sonrası Batılı bir ülke liderinin Suudi Arabistan'ı ilk ziyareti olmuştu.

Suudi Elçiliği'nden açıklama

Suudi Arabistan'ın Fransa Büyükelçiliği, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılı olması nedeniyle Paris'te tutuklanan kişinin olayla hiçbir ilgisi olmadığını ve derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Büyükelçilik, Suudi yargısının Kaşıkçı davasıyla ilgili çoktan karar verdiğini ve hüküm giyen kişilerin hepsinin cezasını çektiğini ifade etti.

  • Ne olmuştu?
  • Suudi gazeteci Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmüştü.
  • BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) tarafından haziran ayında açıklanan 101 sayfalık raporda Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı'yı kasten ve taammüden öldürmekten sorumlu tutulmuştu.
  • Raporda, aralarında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın da bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir kanıtlar olduğuna işaret edilmişti.
  • Raporda ayrıca BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin tamamlayıcı kriminal soruşturma başlatmaya davet edilmiş, Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yaptırımların Veliaht Prens ve onun yurt dışındaki kişisel mal varlıklarını da kapsaması gerektiği vurgulanmıştı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >