Ukraynalıların tarihteki en büyük acısı: Holodomor

1932 ile 1933 yılların arasında Sovyetler Birliği’nin egemenliğindeki Ukrayna’da milyonlarca insan totaliter Stalin rejiminin aldığı kararlar neticesinde açlıktan, kıtlıktan hayatını kaybetmişti. Ukrayna tarihinin en acı olaylarından Holodomor'a ilişkin kesitleri derledik.

ÇAĞRI SAÇARALP DİĞER DAKİKADA-OKUNUR
Ukraynalıların tarihteki en büyük acısı: Holodomor
arşiv

1932 ile 1933 yılların arasında Sovyetler Birliği’nin egemenliğindeki Ukrayna’da milyonlarca insan totaliter Stalin rejiminin aldığı kararlar neticesinde açlıktan, kıtlıktan hayatını kaybetmişti. Ukrayna tarihinin en acı olaylarından Holodomor'a ilişkin kesitleri derledik.

BEĞEN

Milli Savunma Sanayi her geçen gün yeni projeler için çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Tanklardan füzelere, insansız hava araçlarından eğitim uçaklarına kadar yerli üretim çalışmaları tüm engellemelere rağmen aralıksız devam ediyor. Peki bu yerli üretim araçlar isimlerini nereden alıyor?

1. ALTAY TANKI
ALTAY TANKI

Türkiye'nin geliştirdiği ana muharebe tankı Altay İsmini Kurtuluş Savaşı'nda 5. Süvari Kolordusu'nu komuta eden Fahrettin Altay'dan almıştır. Altay adının asıl kökeni ise Orta Asya'da bulunan sıradağlardır. Bu isim Ural-Altay dil ve etnik ailesini niteleyen başlıca iki kelimeden birisidir

2. TULPAR
TULPAR
Tulpar ismini Türk mitolojisinde efsanevi ve yiğitleri koruyan kanatlı atın adından almaktadır. Yunan mitolojisindeki Pegasus aslında bizim Tulpardır. Tulpar ismini değiştirip benzer bir efsane oluşturmuşlardır. Tankı yapan şirketin müdürü aracın, zırhlı birliklerimizin koruyucu atı olsun diye bu adı verdiklerini söylemiştir. Tulparla ilgili eski Türklerin meşhur sözü de şurada dursun; Tulpar dünyanın bir başka köşesinde olsa da, kendi sürüsünü bulur.
3. HÜRKUŞ EĞİTİM UÇAĞI
HÜRKUŞ EĞİTİM UÇAĞI
Türk Pilot ve Mühendis Vecihi Hürkuş'tan esinlenerek verilmiştir. Vecihi Hürkuş vatanına son derece bağlı asil bir Türk pilotu, mühendistir. Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye'nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir, Türkiye'nin ilk yerli uçağını üretmiştir. TBMM tarafından üç kez takdirname verilen tek kişidir. 1923'te ganimet olarak Yunanlardan ele geçen motorlardan yararlanarak ilk Türk uçağını imal eder. 28 Ocak 1925'de "VECİHİ K-VI"adını verdiği uçağını uçurur ancak ödül yerine onu ceza beklemektedir. Ceza sebebi olarak izinsiz havalanması gösterilmiştir. Gurur duyuyoruz, ruhu şad olsun.
4. CİRİT FÜZESİ
CİRİT FÜZESİ
Sistemin adı geleneksel bir Türk oyunu olan cirit oyunundan gelmektedir. At üzerindeki sporcunun ciridini rakibe karşı isabetli bir şekilde atmasını, muharebe anında kendisine ve bineğine olan hakimiyetini ve bu yolla rakibine üstün gelmesini amaç edinen oyunun adıdır. Bu cirit adındaki mızrak oyuna adını vermiştir. Cirit roketinin inceliği ve hafifliği de oyundaki ile birebir aynıdır.
5. BOZOK FÜZESİ
BOZOK FÜZESİ
2016 sonunda yapıma bitecek olan İHA(İnsansız Hava Araçlarında) kullanılacak olan Bozok füzesi ismini Harezm bölgesinde toplu olarak yaşayan ve daha sonra batıya doğru göç ederek bugünkü Türkmen, Azeri, Gagavuz ve Türkiye Türklerinin aslını oluşturan büyük bir Türk boyundan alıyor. Bu boy Türklerin en büyük boylarındandır.
6. YILDIRIM BALİSTİK FÜZESİ
YILDIRIM BALİSTİK FÜZESİ
İsmiyle birebir örtüşen bir füzemiz. Vurduğu yere yıldırım etkisi yapacak bir füzenin uzunluğu 6.10 metre. Hedefe gidiş hızı supersonic yani ses hızının üzerindedir. Aslında burada yazılanlar başlangıç seviyeleri sayılır. TSK, ROKETSAN ve diğer ilgili kurumlar için Yıldırım'da gelinen son durum 'devlet sırrı'.
7. KORAL SAVUNMA SİSTEMİ
KORAL SAVUNMA SİSTEMİ
Adını Suriye sınır hattına sevk edilerek aktif hale getirildiğinde duymuştuk. Yerli hava savunma sistemi aracının ismi bazı yerlerde erkek çocuklarına verilmektedir. Çünkü bu kelime Sınır muhafızı anlamına gelmektedir.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

GZT’de teknoloji editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "CEO Hikayeleri" ve "Bin Oyunluk Kaset" programlarını hazırlıyor. Elon Musk denince onun için akan sular durur. Ferhat’a ferhat.aydin@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEĞEN
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz