Kayseri'de 'koronavirüs mahallesi': 2,5 ayda 50 kişi hayatını kaybetti

Kayseri'deki mahallede koronavirüsten can kaybı 2,5 ayda artarak 50 oldu
Kayseri'deki mahallede koronavirüsten can kaybı 2,5 ayda artarak 50 oldu

Kayseri'deki 30 bin nüfuslu Sahabiye Mahallesi'nde koronavirüsten can kaybı 50'ye yükseldi. Yüksek ölüm oranına ilişkin konuşan muhtar, kurallara uyulmamasından yakındı.

Kayseri'de koronavirüs salgınına karşı İl Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekipleri, çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda COVID-19 testi pozitif çıkan ve bu kişilerle temaslı olanların oturduğu evler, karantinaya alınıyor.

Koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü mahalleler arasında 30 bin nüfuslu Sahabiye Mahallesi de yer alıyor. Mahallede mart ayından 1 Ekim'e kadar can kaybı 12 olurken, son 2,5 ay içinde bu sayı 50'ye yükseldi. Mahallede mart ayından bu yana da 951 daire karantinaya alındı.

"Kurallar ihlal ediliyor"

Muhtar Alim Gerçel yaptığı açıklamada mahallelinin duyarsızlığından yakındı. "Sahabiye Mahallesi geçiş mahallesi olduğu için gündüz nüfusu 70 bini buluyor" diyen Gerçel, "Nüfusun çoğalması ile birlikte kuralların ihlal edildiğini görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Gerçel, şöyle devam etti: Kahvelerde gizli gizli çay içilmekte ve sigara yasağı olmasına rağmen kurallara uyan vatandaş sayısı çok nadir. Alınan tedbirler caydırıcı, uyulması için yazılan 900 TL'lik cezaya rağmen vatandaş halen duyarsız davranıyor.

Kurallara uyma çağrısı yapan "Ben 3,5 aydan bugüne çocuklarımın, torunlarımın evine gitmiyorum. Telefondan konuşuyoruz, görüntülü olarak görüyorum. Bu salgın sürecinde evlerine gitmiyorum. Kendilerini ziyaret etmiyoruz, birlikte yemek yemiyoruz ve oturup kalkmıyoruz" diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >