Kemal Karpat'ın cenazesi İstanbul'a getirildi

Kemal Karpat'a veda.
Kemal Karpat'a veda.

Türk tarihçiliğinin önde gelen isimlerinden, eserleri ve çalışmalarıyla ilim hayatımıza büyük katkıları olan, ABD'nin Winconsin Eyaletinde 96 yaşında hayata gözlerini yuman Prof. Dr. Kemal Karpat'ın cenazesi İstanbul'a getirildi. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

20 Şubat Çarşamba günü ABD'de tedavi gördüğü hastanede 96 yaşında hayatını kaybeden Kemal Karpat bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Yazdığı bir çok eserle iz bırakan, son yüzyılın en iyi tarihçilerinden olan Karpat için düzenlenen törene cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Bizim medeniyetimizde alimin ölümü, alemin ölümü gibidir'' dedi.

Karpat'ın vefat haberini Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medyadan yapmış olduğu paylaşımda duyurdu. Kalın paylaşımında Kemal Hoca'nın defninin vasiyeti üzerine Türkiye'de olacağını da belirtti.

Son günlerini Amerika'da geçiren Karpat, Amerika'daki Türk Araştırmaları Cemiyeti'nin de kurucusuydu.
Son günlerini Amerika'da geçiren Karpat, Amerika'daki Türk Araştırmaları Cemiyeti'nin de kurucusuydu.

'Çalışmalarından yararlanacağız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözlerine söyle deva etti;

  • ''Hocamız bir köy imamının evladı olarak hayata başladığı için, tabii olarak ilk öğretmeni de babasıydı. Kemal Karpat hocamızın çalışmaları hep Osmanlı üzerinedir. İstanbul'da başladığı üniversite eğitiminin merdivenlerini ABD tırmandı, ülkesiyle hiç bağını koparmadı. Hocamız 96 yıllık hayatını kendisinin ve milletinin geçmişini araştırmaya adamıştır. Her insan gibi Kemal Hocamız da hayatının çeşitli dönemlerinde bir takım fikri tercihler yapmıştır. Bugün bize düşen onu tercihlerinden dolayı asla yargılamak değil ortaya koyduğu eserlerin izinden giderek daha büyük çalışmaların peşinden gitmektir.Biz hocamızın çalışmalarından yararlanmaya devam edeceğiz."

Kemal Karpat'ın cenaze töreninden.
Kemal Karpat'ın cenaze töreninden.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >