Kendisi 100 lira değeri 100 bin lira

Hatalı basım olan 100 lira
Hatalı basım olan 100 lira

Geçtiğimiz günlerde basım hatalı 50 lira için 50 bin lira değer biçilmişti. Kahramanmaraş'ta müşterisinden aldığı hatalı basılmış 100 liralık banknotu, koleksiyon değeri taşıdığını düşünen bir fırıncı 100 bin liradan satışa sundu.Paranın ön yüzeyinde yer alan basım hatası önce sahte olduğunu düşündürse de para kontrol cihazına tutulduğunda gerçek olduğu ortaya çıktı.

Kahramanmaraş'ta, fırıncı Serdar Edikli, gazetecilere yaptığı açıklamada, iş yerinde hesapları topladığı sırada basımı hatalı parayı fark ettiğini söyledi.

Paranın ön yüzeyindeki basım hatası

Paranın ön yüzeyinin sağ üst köşesinde 100 yerine basım hatası nedeniyle 10 yazdığını ve son rakamın üstünde de yukarıdan aşağıya uzanan gri şerit bulunduğunu aktaran Edikli, paranın sahte olduğunu düşündüğünü anlattı.

Hatalı basılan 100 lirayı 100 bin liraya satışa koyan fırıncı Serdar Edikli
Hatalı basılan 100 lirayı 100 bin liraya satışa koyan fırıncı Serdar Edikli

Edikli, 100 lirayı para kontrol cihazına tutunca gerçek olduğunu anladı

"Bankaya da götürdüm ve oradan da gerçek olduğunu söylediler. İnternetten biraz araştırma yaptım ve benzer paralarla denk geldim. İnternette banknotunda sıfır eksik olan hatalı basılmış 50 lira ve 100 lira gördüm. 50 liranın sahibi olan arkadaş, parayı 50 bin liradan satışa çıkartmış. 100 liranın sahibi ise paha biçilemez olarak söylemiş. Ben de bu 100 liraya karşılık 100 bin lira istiyorum. İnternetteki o haberleri görünce ben de bir şansımı denemek istedim."

Koleksiyonerlerden ilgi bekliyor

Edikli, koleksiyonerlerin paraya ilgi göstermesini beklediğini sözlerine ekledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >