Kilisede gerilim: Rahipler birbirine girdi

Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin din adamları.
Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin din adamları.

Ukrayna ve Rusya arasındaki siyasi çekişme Ortodoks kiliseleri arasında başlayan krizin en büyük nedenlerinden biri. Ukrayna’nın bağımsız bir ‘kilise’ talebi, Rus Ortodoks kilisesi tarafından kesin bir dille reddedilmiş, Ortodokslar arasında öncü kabul edilen Fener Rum Patrikhanesi Ukrayna’nın bağımsız kilise talebini geçtiğimiz günlerde kabul etmişti. İki ülke arasındaki gerilimin hat safhaya çıkması din adamlarının yumruk yumruğa kavgasına neden oldu.

Moskova ile Kiev arasındaki siyasi gerilimin kiliselere de sıçradığı Ukrayna, din adamlarının yumruk yumruğa kavgasına sahne oldu.

Bir din adamı yaralandı

Ukrayna'daki bir kilisede ayin sırasında çıkan kavgada bir din adamı yaralandı. Olay, ülkenin batısında bulunan Ternopil iline bağlı Vinyatintsa kasabasındaki Uspenskiy Katedrali'nde yaşandı. Kiliseyi paylaşamayan din adamları, ibadet için gelen vatandaşların gözü önünde kavgaya tutuştu.

Kiev Saint Andrew Kilisesi
Kiev Saint Andrew Kilisesi

Yumruk yumruğa kavga

Ukrayna Otosefal Ortodoks Kilisesi'ne bağlı Başpiskopos Tihon Petranyuk ve beraberindeki rahipler ile, Kiev Patrikhanesi Ortodoks Kilisesi'nden Rahip İoann Boyko yumruk yumruğa birbirine girdi.

  • Ayin sırasında kiliseye giren Başpiskopos Petranyuk, Rahip Boyko'nun, iki ay önce Kiev Patrikhanesi'ne geçmesi nedeniyle, Ukrayna Otosefal Ortodoks Kilisesi ayinine katılamayacağını söyleyince din adamları karşı karşıya geldi.

Kiev Patrikhanesinin Ukrayna Ortodoks Kilisesi başkanı Patrik Filaret.
Kiev Patrikhanesinin Ukrayna Ortodoks Kilisesi başkanı Patrik Filaret.

Cemaat tepki gösterdi

İçeridekilerin kapıyı üzerine kapamasına rağmen kiliseye girerek, Rahip Boyko hakkındaki kararı okumaya başlayan Başpiskopos, cemaatin tepkisiyle karşılaştı. Başpiskoposun asasının kırılması üzerine kilise bir anda karıştı. Çıkan kavgada beyin sarsıntısı geçiren ve kaburgası kırılan rahip hastaneye kaldırıldı. Olay, Ukrayna'da 15 Aralık'ta tüm Ortodoks kiliselerinin temsilcilerinin katılacağı "birleştirici konsey" toplantısından önce yaşandı.

Ukrayna Ortodoks Kilisesi
Ukrayna Ortodoks Kilisesi

Taciz iddiası

Ayin sırasında kiliseyi basarak diğer rahibi yaralayan din adamları, Rahip Boyko'un çocukları taciz ettiğini öne sürdü. Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlık başvurusunu kabul etmişti.

  • Ukrayna'da Rusya hegemonyasına karşı çıkan kesimlerin oluşturduğu Kiev Patrikhanesi Ukrayna Ortodoks Kilisesi ile Ukrayna Otosefal Ortodoks Kilisesi kendi arasında da anlaşmazlıklar yaşıyor. Ülkede tek ve bağımsız bir kilise kurulması yönünde girişimler sürerken, Moskova Patrikhanesi Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nden bazı piskoposlar da bu çabalara destek veriyor.

Ortodoks dünyası İstanbul'da bir araya gelmişti.
Ortodoks dünyası İstanbul'da bir araya gelmişti.

15 Aralık tarihinde kilise temsilcileri, Kiev'de Aziz Sofya Katedrali'nde Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun da katılımıyla bu konuyu görüşmek için toplanacak.

Kiev: Rusya, dini anlaşmazlıkları körüklüyor

Ukrayna, Rusya'nın, Moskova Patrikhanesi’ne bağlı Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin taraftarlarını, Kiev’e karşı hibrit savaşta kullandığını iddia ediyor.
Ukrayna istihbarat servisi SBU, Rusya'nın ülkede dini anlaşmazlıkları körükleyerek, Ukrayna’ya karşı açık savaş başlatmak için zemin hazırlamak istediğini öne sürüyor.