20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Kilo aldığını sanan kadında 9 kilo kitle çıktı

Kilo aldığını sanan kadında 9 kilo kitle çıktı
Kilo aldığını sanan kadında 9 kilo kitle çıktı

Karnındaki şişkinlik sebebiyle kilo aldığını zanneden Hamdiye Koçer, hastaneye gittiğinde gerçeği öğrendi. 89 kiloya kadar çıktığında şikayetçi olan Koçer ultrasondan sonra karnında 9 kilo ağırlında kitle olduğu öğrendi. yapılan ameliyatla karnındaki kitle alındı.

İçindekiler

Karnındaki sertlik ve şişkinlikten şikayetçi olan Hamdiye Koçer gittiği hastanede çektirdiği ultrason ve MR testi sonucunda 9 kiloluk yumurtalık kistinin karnında olduğu tespit edildi.

Hamdiye Koçer
Hamdiye Koçer

Yapılan ameliyatlar kitleden kurtulan Koçer, “Ben hep kilo olarak biliyordum ama kilo değilmiş, 89 kiloya kadar çıktım. 8 buçuk kilo kadar kitle alındı. Şimdi kilo da vermiş oldum” dedi.

9 kiloluk yumurtalık kisti
9 kiloluk yumurtalık kisti

"Kadın doğum muayeneleri aksatılamamalı"

Konuyla ilgili bildi veren Magnet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner ise, kadınlarda bu tür yumurtalık kistlerine rastlanabileceğini, erken önlem almak için yıllık kadın doğum muayenelerinin aksatılmaması gerektiğini belirtti

  • Doç. Dr. Öner, “Hastamızı ilk gördüğümüzde gebe gibiydi ama aslında karnında büyük bir kitle vardı. Ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Bu tür durumlarda hastalarımıza iki önerimiz var; birincisi yıllık muayene. Çünkü erken tanı bu tür hastalıklarda hem doğru teşhis koymamızı hem de hastalarımızın erken tedavi olmasını sağlıyor. İkincisi de ameliyat sırasında frozen çalışılması. Frozen; ameliyat sırasında kitlenin patolojiye gönderilmesi ve patolojinin de bu kitlenin iyi ya da kötü huylu olduğunu tespit etmesidir. Biz de patolojiden gelen sonuca göre ameliyatı şekillendiririz. Eğer kötü huylu derse kalan tüm kitleyi çıkarırız, iyi huylu denilirse de yalnızca kitleyi çıkarırız” diye konuştu.
Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner ve Hamdiye Koçer,
Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner ve Hamdiye Koçer,

Bu tür ameliyatların kitle ameliyatını daha önce yapmış tecrübeli doktorlar ve frozen çalışabilecek hastanelerde yapılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Öner, ani kilo alıp verme ya da kilo verememe gibi durumlarda mutlaka muayene yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.