Kim ile ilgili yeni iddia: Ortaya çıkan kendisi değil dublörü

Kim Jong-un
Kim Jong-un

Öldüğü ya da sağlık problemleri nedeniyle ayağa kalkamayacak kadar kötü durumda olduğu öne sürülen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un geçtiğimiz günlerde bir açılışa katılmıştı ve tartışmalara son vermişti. Ancak Kim'in tartışmaları bitirmek için yayınlanan son fotoğrafının dublörüne ait olduğu iddia ediliyor.


Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un geçtiğimiz günlerde bir açılışa katılarak öldüğü ve sağlık durumunun kötü olduğu iddialarını sonlandırmıştı. Ancak bazı kesimler, 2017'deki bir fotoğrafı göstererek Kim'in dublör kullandığını ve hala durumunun kötü olduğunu öne sürdü.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'un kalp ameliyatı geçirdiği ve durumunun iyi olmadığı haberi sızmıştı. Bunun üzerine dünya liderleri Kuzey Kore'den bir açıklama beklemişti. Kuzey Kore devlet televizyonu KCNA'nın haberi, tüm dünyada geniş yankı uyandırdı. Habere göre, geçirdiği kalp ameliyatının ardından sağlık durumunun kötüleştiği ve öldüğü iddia edilen Kuzey Kore lideri, 20 gün aradan sonra ilk kez kamuoyunun önüne çıktı. Kim Jong-un'un, 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle Suncheon şehrinde düzenlenen bir gübre fabrikasının açılışından görüntüleri yayımlandı.


Kim'in yaşadığına inanmayanlar var

Kim'in kalp ameliyatı geçirdikten sonra yoğun bakımda olduğundan, felç geçirip ayağa bile kalkamadığına kadar birçok iddia ortaya atılırken, öldüğünü düşünenlerin sayısı da bir hayli fazlaydı. Bu spekülasyonların ardından Kuzey Kore lideri 1 Mayıs'ta ortaya çıktı. Bir fabrikanın açılışında yer alan Kim'in fotoğraflarının yayınlamasıyla 'ölmedim, buradayım' mesajı verildi. Ancak bu mesajdan tatmin olmayanların sayısı da bir hayli fazla.

"Dublör kullanıyor"

Kim Jong-un'un dublör kullandığı iddiaları sık sık dile getirilse de, son fotoğrafların gerçekliğine inanmayanlar 2017'de kaydedilen bir görüntüyü işaret etti. Söz konusu görüntüde Kim, bir füze denemesi sırasında saç tıraşına kadar kendisine benzeyen iki kişiyle konuşurken görülüyor.

2017'de çekilen görüntü
2017'de çekilen görüntü
  • Görüntüyü görenler iki kişinin Kim'in dublör kullandığının kanıtı olduğunu, 1 Mayıs'ta paylaşılan fotoğrafların da dublörlere ait olduğunu savundu.
  • Kim Jong-un'un olası suikast girişimlerine karşı dublör kullandığı öne sürülüyor.
İlginizi çekebilirGizemli şekilde ortadan kaybolmuştu: Sırrının çözüldüğü iddia edildi
İlginizi çekebilirÖldüğü iddia edilmişti: Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ortaya çıktı