Kim Jong-un hanedana özel inşa edilen klinikte tedavi gördü

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un durumuyla ilgili yeni bir ayrıntı ortaya çıktı. Kim hanedanına özel olarak inşa edilen sağlık kliniğine dair bilgiler Güney Kore'de yaşayan Kuzey Koreliler tarafından paylaşıldı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un 15 Nisan'da dedesi ve ülkenin kurucu lideri Kim Il-sung'un 108. doğum günü törenlerine katılamayınca, sağlığı ile ilgili söylentiler ortaya atıldı.

Trump CNN'e tepki gösterdi

Amerikan CNN televizyonu bir istihbarat yetkilisine dayandırdığı haberinde, "ABD'nin, Kuzey Kore lideri Kim'in bir ameliyat sonrası sağlık durumunun ağır olduğuna ilişkin istihbaratı değerlendirdiğini" ileri sürdü. ABD Başkanı Donald Trump da, CNN televizyonunu Kuzey Kore lideri Kim'in sağlık durumuyla ilgili yalan haber yapmakla suçladı.

Farklı haber kaynaklarından farklı bilgiler geliyor

Güney Kore haber ajansı Yonhap ise konuya ilişkin haberinde, Güney Kore istihbaratının, Kuzey Kore liderinin sağlık durumuna ilişkin olağan dışı bir durum görmediğini aktardı.

Kim Jong-un'un, 12 Nisan’da kardiyovasküler ameliyat geçirdiği ve Hyang San bölgesindeki konutunda tedavi gördüğü bilgisi yer aldı.

Kim'in sağlığının "çok sigara içme, obezite ve aşırı çalışma" nedeniyle bozulduğu ifade edilen haberde, Kuzey Kore liderini tedavi eden tıbbi ekibin çoğunun, Kim'in sağlık durumunun iyiye gitmesi üzerine 19 Nisan'da Pyongyang'a döndüğü, sadece bir kısmının iyileşme döneminde Kim'e refakat ettiği belirtilmişti.

Daily NK, Kim ailesine özel inşa edilen klinik hakkında bilgi verdi

Güney Kore'ye sığınan Kuzey Korelilerin ülkelerinden haber vermek için kurduğu Daily NK internet sitesi, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim'in ameliyatı ve sağlık durumuyla ilgili yeni iddialar ortaya attı. Daily NK'da yer alan haberde, Kuzey Kore lideri Kim'in ailesi için özel inşa edilen Hyang San Kliniği hakkında bilgi verildi.

Babası hastaneye yetiştirilemeyince klinik inşa ettirdi

Kuzey Kore lideri Kim'in kısa süre önce kalp ameliyatı olduğu klinik başkent Pyongyang'ın 120 kilometre kuzeyinde bulunuyor. Kim ailesi burada yaşıyor. Şimdiki liderin babası Kim Jong-il'in babası 1994 yılında kalp yetmezliğinden yaşamını yitirdi. Dönemin lideri Kim Jong-il babası Kim Jong-sung'un başkent Pyongyang'daki hastaneye yetiştirilemediği için yaşamını yitirdiği sonucuna vardı. Kim Jong-il ailenin kullanması için özel bir hastanenin inşa edilmesine onay verdi.

Hastanedeki doktorlar yurtdışında eğitim alıyor

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kalp ameliyati olduğu hastane de burası. Hastanenin Almanya ve Japonya'dan getirilen son teknoloji tıbbi araç ve gereçlerle donatıldığı iddia ediliyor. Hastanedeki doktorların eğitim için sürekli yurtdışına gönderildiği de belirtiliyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un ameliyatını gerçekleştiren doktorun Almanya'da düzenli olarak eğitim programlarına katıldığı ileri sürüldü. Geniş güvenlik önlemleri altında yaşayan doktorun özel koruması olduğu da ifade ediliyor.