Kim Jong-Un'un eski halinden eser kalmadı: Kilo verince boynu ortaya çıktı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un
Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un

Sıkı bir diyet programı uygulayan Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un başkent Pyongyang'daki Gençlik Günü kutlamaları sırasında çekilen videodaki görüntüsü dikkati çekti. 6 ay öncesine göre yüz kıvrımları belirginleşen Kim'in eskiden kilosu nedeniyle görünmeyen boynu da meydana çıktı.

Eskiden kilosu nedeniyle gömlek düğmeleri gergin duran Kim'in son görüntüsünde kıyafetleri üstünden düşecekmiş gibi duruyor. Geçen yıl 138 kilo olduğu tahmin edilen Kim'in 44 kilo verdiği tahmin edilirken, neden zayıfladığı ise bilinmiyor.

Kelepçe mi taktırdı?

Daha önce şişmanlığı nedeniyle sağlık sorunları yaşayan Kim'in zayıflamak için mide kelepçesi taktırdığı iddiaları var. Uzmanlarsa Kim'in zayıflamasının, Kuzey Kore, COVID-19 salgını ve kötü hasat nedeniyle ekonomik kriz içindeyken halktan sempati toplamaya yönelik bir girişim olduğuna inanıyor. Dünyanın en "kapalı" toplumu olan Kuzey Kore'de liderin kilosu hakkında dedikodu yapılması yasaklandı. Ancak Kim'in sağlığı ve ani ölümü istikrar sorununa neden olacağından kamuoyunca yakından izleniyor.

Öte yandan uzun bir süredir sağlık sorunları ile boğuşan ve gözle görülür şekilde kilo verdiği gözlenen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un geçtiğimiz günlerde kafasının arkasında yer alan bir yara bandıyla gündem olmuştu. Neden yapıştırıldığı bilinmeyen bant çıkarıldığında ise kafasının arkasında yeşil renkteki iz dikkat çekmişti. Bunun çürük izi olduğu öne sürülmüştü.