Kış geldi 'aynı şüphe' hortladı: "Her grip vakası domuz gribi değil"

Arşiv
Arşiv

Halk arasında kışın gelmesi ile birlikte domuz gribi korkusu yeniden ortaya çıktı. Bu sebepten hastanelerin acil servisleri dolup taşıyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, her grip vakasının domuz gribi olmadığını vurgulayarak vatandaşları uyardı.

Kış aylarında grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları olanların, son yıllarda ölümlere neden olan H1N1 virüsünün (domuz gribi) olabileceği endişesiyle hastanelere akın ediyor. Hastanelerin acil servislerinin salgın gribal hastalarla dolduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, "Mevsimden dolayı grip salgını var, ancak her grip vakasına H1N1 virüsünün yol açtığı hastalık (domuz gribi) olarak algılanması yanlış olur" dedi

Domuz gribi nasıl anlaşılır?

“Gribin belirtileri ile domuz gribinin belirtilerinin benzer olduğu için vatandaşların bu korkuya kapılması mümkün. Ancak şu aralar gördüğümüz grip salgınlarının çoğu influenza B, yani bildiğimiz basit gribal enfeksiyonudur. Domuz gribi mevsimsel gribe benzer belirtiler gösterir. Ancak daha hızlı yayılma riski taşır. Yüksek ateş, öksürük, burun akıntısı, boğaz- baş ağrısı, hırıltı, vücut ağrısı, yorgunluk, üşütme, bazen ishal ve kusma en sık görülen grip belirtileri arasında yer almaktadır. Domuz gribinde komplikasyonlar yönünden biraz daha dikkatli olmak gerekir. Bu nedenle inatçı, geçmeyen hırıltılı öksürük, solunum güçlüğü ve düşmeyen ateş olursa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekiyor.

"İnatçı öksürük ve yüksek ateşe dikkat"

Öksürük ve hapşırma yoluyla çevreye yayılan virüs, insanlara direkt olarak bulaşabildiği gibi, virüsün bulaştığı eşyalar sonrası temas sonrası ellerin ağza, buruna ve gözlere değmesiyle de hastalığın kolaylıkla yayıldığına dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, “Grip olmamak için hasta kişilerle yakın temastan kaçınılması gerek. Bol sıvı ve besleyici gıdalar almanın yanı sıra eller gün içerisinde sık sık yıkanmalı. Bulunulan ortam belirli aralıklarla havalandırılmalı. Grip aşısı da hastalığa karşı koruyucu kalkan olur. Grip belirtileri gösterenler evde istirahat etmelidir. Böylece hem hastalık daha çabuk atlatılır, hem de başka insanlara virüs bulaştırmamış olur. İleri yaş grubunda olan kişilerde ve çocuklarda hastalık çok daha ağır seyrettiği için bu yaş grubundakiler için daha dikkatli olunması gerekmektedir" diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >