Kış henüz bitmedi: İstanbul ve Ankara dahil yurt genelinde kar bekleniyor

Kar yağışı İstanbul ve birçok ili etkisi altına aldı
Kar yağışı İstanbul ve birçok ili etkisi altına aldı

Türkiye, soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girdi. Bugün İstanbul ve Ankara da dahil yurt genelinde kar yağışları devam edecek. Sıcaklıklar mevsim normallerinin altında seyredecek.

İstanbul'da iki gündür kendini hissettiren kar yağışı da soğuk hava da yarına kadar aralıklarla ve yer yer devam edecek. Cuma günü kar yağışının batıyı terk edip yurdun doğusu ve iç kesimlerinde etkisini göstermesi bekleniyor. Meteoroloji özellikle doğu bölgeleri için çığ tehlikesine karşı uyarıda bulundu.

Kar, don ve buzlanmaya karşı uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Hava sıcaklığı kıyı kesimlerde mevsim normallerinin 4-6 derece, iç kesimlerde 8-12 derece altında seyretmesi bekleniyor.

Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Doğu Anadolu'nun güney ve batı kesimlerinde kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-80 km/sa) görüleceği tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yüksek kar örtüsü olan dik yamaçlarda çığ oluşma riskine karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Meteoroloji'nin 25 mart için paylaştığı harita
Meteoroloji'nin 25 mart için paylaştığı harita

İstanbul'un bazı bölgelerinde kar yeniden yağdı

İstanbul’da dün sabah etkili olan kar yağışının ardından Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün için de İstanbul’a kar uyarısı yapmıştı. Yapılan uyarının ardından İstanbul’da kar yağışı sabah saatlerinde etkisini göstermeye başladı.

Anadolu Yakası'nda Aydos Tepesi ve Çamlıca Tepesi'nde kar yağışı etkili olurken, bazı bölgelerde sulu kar ve yağmur gözleniyor.

Özellikle Sarıyer’in yüksek kesimleri, Sultangazi ve Beyoğlu ilçelerinde kar yağışı etkili oldu. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerlerin başında gelen Taksim ve İstiklal Caddesi’nde de kar yağışı görüldü.

İstanbul'da sabahın ilk saatlerinde kar yağışı başladı
İstanbul'da sabahın ilk saatlerinde kar yağışı başladı

Ankara Çubuk'ta kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı

Ankara’nın Çubuk ilçesinde kar yağışı dünden bu yana aralıklarla devam ediyor. Özellikle yüksek kesimlerde çok daha fazla etkili olan kar yağışı 20 santimetreye yaklaştı. Çubuk Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri ilçe genelinde yolları açık tutmak ve yolda buzlanmayı önlemek için çalışma yürütüyor.

Yetkililer, özellikle Karagöl ve Yukarı Çavundur grup yollarına giden araçların kar lastiği takmalarını, zincir ve çekme halatı da bulundurmaları için uyarıyor.

İlçe merkezinde de etkisini artıran kar yağışı nedeniyle zaman zaman maddi hasarlı kazalarda meydan geliyor.

Kar ve tipi nedeniyle vatandaşlar yolda yürümekte güçlük çekti. İlçede kar yağışının aralıklarla etkili olması bekleniyor.