Kişisel Verileri Koruma Kurumu'ndan Whatsapp açıklaması

Arşiv
Arşiv

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), WhatsApp'ın "zorunlu güncelleme" kararının yarınki toplantıda ele alınacağını duyurdu.

Whatsapp'ın kullanıcılarının kişisel verilerinin üçüncü taraflara aktarılmasına rıza verilmesini içerecek şekilde kullanım şartının güncellendiği hatırlatılan açıklamada, konunun Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun 12.01.2021 tarihli toplantısında ele alınacağı belirtildi.

KVKK'dan yapılan açıklama

Kişisel Verileri Koruma Kurulu'ndan yapılan açıklama şöyle;

"Ülkemizde son günlerde basına da yansıyan çeşitli haberlerden; Whatsapp Inc tarafından WhatsApp uygulamasını kullanmak isteyen kullanıcıların kişisel verilerinin işlenmesine ve yurtdışında bulunan tedarikçi, iş ortakları, hizmet sağlayıcıları ve diğer üçüncü taraflara aktarılmasına rıza verilmesini içerecek şekilde kullanım şartlarının güncellendiği, bu kapsamda rıza vermeyen kullanıcıların bu uygulamayı kullanamayacağı ve hesaplarının silineceğine dair kullanıcılara bilgilendirme iletildiği anlaşılmaktadır.

Bu kapsamda, Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 15 inci maddesi uyarınca Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 12.01.2021 tarihli toplantısında konu, kişisel verilerin korunması mevzuatı genel hükümleri ile Kanunun açık rıza, veri işleme şartları, yurtdışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden değerlendirilecek olup, gelişmeler hususunda kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

  • 👇GZT artık BiP'te!
  • BiP'e son 48 saatte 2 milyonu aşkın kişi katıldı, biz de GZT olarak WhatsApp kullanımına son vererek yerli ve milli olan BiP uygulamasına geçiş yaptık. BiP'te siz değerli takipçilerimizi bekliyoruz. 'GZT' yazıp kanalımızı takip edin, tüm gelişmelerden anında haberdar olun.📲

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >