Kısıtlamasız ilk cumartesi gününde Sağlık Bakanı Koca'dan uyarı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Kademeli normalleşme kapsamında cumartesi uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması Türkiye genelinde kaldırıldı. Sağlık Bakanı Koca ise vatandaşlara sosyal medya hesabından "Beklediğimiz cumartesilerin ilki! Devamı, kıymetini bilmemize bağlı" ifadelerini paylaşarak uyarılarda bulundu.

1 Mart itibariyle koronavirüsle mücadele kapsamında kademeli normalleşme dönemine geçildi. Buna göre iller risk haritasına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renkleri ile 4 gruba ayrıldı. Kısıtlamalar da bu kategorilere göre kademeli olarak kaldırıldı.

İki gruptakiler pazar günü yasak

Aylardır devam eden hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması da düşük ve orta riskli illerde tamamen kaldırıldı. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise cumartesi uygulanan yasak kaldırıldı. O illerde pazar günleri kısıtlama devam edecek.

"Devamı kıymetini bilmenize bağlı"

Kısıtlamaların kaldırıldığı ilk cumartesi ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan vatandaşlara tatlı bir uyarı geldi. Twitter hesabından yaptığı açıklama Koca, şu ifadelere yer verdi: "Beklediğimiz cumartesilerin ilki! Devamı, kıymetini bilmemize bağlı. Kısıtlamaların azalması, kurallara uymanın ödülüdür. Kurallara uyalım."

Vali Yerlikaya da uyardı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise sosyal medya hesabında, "Günaydın Sevgili İstanbullular, Kısıtlamasız ilk Cumartesi sabahımızda, açık ve kapalı alanlardaki uyarılarımızı bir kez daha hatırlatmak istiyorum." ifadelerine yer verdi.