Kıyma ve taze kaşardaki hileye dikkat

Hayvansal gıdaların tüketimi konusunda dikkat çeken uzmanlar, emin olunmayan yerlerden alışveriş yapılmaması konusunda uyarıyor.
Hayvansal gıdaların tüketimi konusunda dikkat çeken uzmanlar, emin olunmayan yerlerden alışveriş yapılmaması konusunda uyarıyor.

Hayvansal gıdalarda yapılan hilelere dikkat çeken uzmanlar, bu gıdaların tüketimi konusunda vatandaşları uyardı. Süt ürünlerinde tarihi geçmeye yakın kaşar peynirlerinin toplanıp tekrardan yoğurularak paketlendiğini belirten uzmanlar, aşırı derecede yağ ve sakatat katılan kıymanın, karaciğer ve dalak katılarak renginin kahverengi ete dönüştürüldüğünü söyledi.

Hayvansal kökenli gıda maddeleri faydalarının yanında bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ve kanatlı ve kanatlı ürünlerinin tüketilmesiyle hayvanlardan insanlara geçen hastalıkların olduğunu belirten Prof. Dr. Özer Ergün, et ürünlerinde kıymada, süt ürünlerinde ise taze kaşarda insan sağlığında ciddi problemlere yol açacak hilelerin yapıldığını kaydetti.

Uzmanlar, süt ürünlerinde tarihi geçmeye yakın kaşar peynirlerinin toplanıp tekrardan yoğurularak paketlendiğini açıkladı.
Uzmanlar, süt ürünlerinde tarihi geçmeye yakın kaşar peynirlerinin toplanıp tekrardan yoğurularak paketlendiğini açıkladı.

Prof. Dr. Ergün, “Aşırı derecede yağ ve sakatat katılan kıymaya; karaciğer ve dalak katılarak rengi kahverengi ete dönüştürülebiliyor. Süt ürünlerinde ise kaşar peynirleri tarihleri geçmeye yakın toplanıp, tekrardan yoğurularak, paketlenip sunuluyor” dedi.

Gıdalardaki kimyasal madde kalıntılarına dikkat: Yemeği iyi pişirin

Hayvansal kökenli gıda maddeleriyle gelen kimyasal madde kalıntılarına karşı uyarılarda bulunan Ergün,"Hayvanların tedavi edildiği süre boyunca onlara verilen ilaçlar, antibiyotik kalıntıları ve hayvan yemlerine geçen pestisitler ette birikebildiği gibi sakatatta, karaciğer ve böbrekte de birikim yapabilmektedir. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri kanatlı ve kanatlı ürünlerinde bulunan kimyasal kalıntılar, insan sağlığı için önemli sorunlara yol açabiliyor. Mikrobiyolojik olarak gelen bu hastalık etkenlerine karşı korunmada öncelikli olarak almış olduğumuz gıda maddelerini iyi pişirmek, iyi muhafaza etmek ve ondan sonra tüketmek lazım. Gıda maddeleri iyi pişirildiğinde zoonozdan korunabiliyor. Ancak kimyasal madde kalıntılarından korunamıyoruz” dedi.

Aşırı derecede yağ ve sakatat katılan kıyma, karaciğer ve dalakla kahverengine dönüştürülüyor.
Aşırı derecede yağ ve sakatat katılan kıyma, karaciğer ve dalakla kahverengine dönüştürülüyor.
  • Kıyma, süt ve taze kaşar alırken dikkat
  • Hayvansal ürünlerde yapılan hileleri anlatan Ergün, “Hayvansal kökenli gıdalar arasında kıymada çok fazla hile söz konusudur. Kıymaya çok fazla yağ ve sakatat katılıyor. Bunun dışında karaciğer, dalak katılarak da rengi kahverengi ete dönüştürülüyor. Süt ürünlerinde ise çiğ süte su katılması veya koruyucu madde katılarak onun bozulmasının önlenmesi de hileye giriyor. Peynirlerde ise taze kaşarlarda hileler yapılıyor. Kaşar peynirleri tarihlere geçmeye yakın toplanıp, tekrardan yoğurularak, paketlenip sunuluyor. İçerisine renginin daha sarı gösterilebilmesi için renk maddeleri de katılabiliyor” dedi.

“Et ürünlerinde kıymaya çok dikkat edilmeli. Çünkü kıymanın yüzeyi genişlediği için çok çabuk bozulabiliyor. Kıymanın dört derecede dayanma süresi en fazla bir gündür. O nedenle kıyma ve kıymalı ürünlere dikkat edilmeli. Süt ve süt ürünlerinde ise taze peynir, pastörize edilmemiş sütten yapılmış tereyağı, kaymak, dondurma ve peynir çeşitleri hayvanlardan bulaşan hastalıklar yönünden tehlike arz ediyor. Bunun dışında tüketici gıda maddelerini satın alırken, ürünün zoonozlu olup olmadığını anlayamaz. Bunun için bilinen marketlerden bilinen markaları seçerek alışveriş yapmak ve ürünün ne zaman üretildiğine, paketleme ve son kullanma tarihlerine çok dikkat etmek gerekir. Bir diğer önemli nokta da bu gıda maddelerini iyi pişirmek gerekir. Böylece tüketilecek olan hayvansal kökenli gıda maddelerinde zoonoz olması durumunda tedbir alınmış olur.”
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >