Kızı öldürülmüştü: Rus siyaset bilimci Dugin ilk kez konuştu

Aleksandr Dugin ve  Darya Dugina
Aleksandr Dugin ve Darya Dugina

Rusya'nın tanınmış siyaset uzmanı Aleksandr Dugin, kızı Darya Dugina’nın bombalı saldırıda hayatını kaybetmesinin ardından ilk defa açıklama yaparak, “Böyle dayanılmaz darbeler bizleri, halkımızı kıramayacak. En iyi ve en savunmasızlarımıza karşı kanlı terör saldırılarıyla irademizi kırmak istediler. Bunu başaramayacaklar” ifadesini kullandı.

Dugin’in yakın arkadaşı Konstantin Malofeyev, Dugin’in yazılı açıklamasını sosyal medya hesabı üzerinden yayımladı.

Saldırı nedeniyle Ukrayna’yı suçlayan Dugin, “Hepinizin bildiği gibi, Nazi Ukrayna rejiminin gerçekleştirdiği terör saldırısı sonucunda kızım Darya Dugina, Moskova yakınlarındaki 'Gelenek' adlı festivalden dönerken 20 Ağustos'ta meydana gelen patlamada vahşice öldürüldü” açıklamasını yaptı.

"Böyle dayanılmaz darbeler bizi kıramayacak"

Dugin, kızı Darya Dugina’nın, Rusya’nın düşmanları tarafından "sinsice" öldürüldüğünü belirterek, “Böyle dayanılmaz darbeler bizleri, halkımızı kıramayacak. En iyi ve en savunmasızlarımıza karşı kanlı terör saldırılarıyla irademizi kırmak istediler. Bunu başaramayacaklar.” değerlendirmesinde bulundu.

Kızının ölümü nedeniyle yalnızca “intikam” istemediklerine işaret eden Dugin, "Kalplerimiz sadece intikamdan veya karşılık vermekten fazlasını istiyor. Sadece zaferimize ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Dugin, Darya Dugina için bugün cenaze töreni düzenleneceği bilgisini paylaştı.

Ukrayna istihbaratını sorumlu tuttular

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), aracına bomba konularak öldürülen gazeteci Darya Dugina suikastinin faili olarak Ukrayna istihbaratını sorumlu tuttu.

Ayrıca FSB, Dugina suikastinin zanlısı olarak belirlediği Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk’a ait görüntüleri yayınladı.

Görüntülerde, 12 yaşındaki kızıyla birlikte 23 Temmuz'da Rusya'ya giriş yapan Vovk sınır kapısında saçlarının sarı olduğu daha sonra Moskova'dan bir ev kiralayan Vovk’un sürekli olarak bu adrese girip çıkarken saç rengini değiştirdiği görüldü.

Dugina’ya yönelik bombalı saldırının düzenlendiği gün ise Vovk bir araçla Rus sınır kapısından çıkış yaparak Estonya'ya geçiyor.

Saldırıyı düzenlediği iddia edilen Natalya Vovk
Saldırıyı düzenlediği iddia edilen Natalya Vovk

Darya Dugina kimdir?

  • Rusya’nın tanınmış siyaset uzmanlarından Aleksandr Dugin’in kızı 30 yaşındaki Darya Dugina, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesinden 2015'te mezun oldu.
  • Gazeteci olarak da bilinen Dugina, "Uluslararası Avrasya Hareketi" sivil toplum kuruluşunda "siyasi gözlemci" olarak görevini sürdürüyordu.
  • Dugina, Rusya'nın kontrolü altına aldığı Ukrayna'nın Mariupol şehrine de giderek çalışmalar yapmıştı.
  • İngiltere Dışişleri Bakanlığı da Dugina'nın temmuz başında yaptırım listesine alındığını açıklamıştı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >