Kızılay Başkanı uyardı: Sarsıntılar devam edecek, evlerinize girmeyin

Kınık: Evlerinde çatlak oluşan vatandaşlar binalarını terk etsinler.
Kınık: Evlerinde çatlak oluşan vatandaşlar binalarını terk etsinler.

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, İstanbul'u sallayan 5,8 şiddetindeki depremle ilgili vatandaşları uyardı. Depremin Marmara'da beklenilen büyük deprem fayında olduğunu belirten
Kınık, vatandaşları evlere girmemeleri konusunda uyardı.

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla depremin Marmara'da beklenen büyük deprem fayında olduğunu ve artçı sarsıntıların devam edeceğini bildirdi. Kınık vatandaşları evlerine girmemeleri konusunda da uyardı.

"Artçılar devam edecek"

4 ve üzeri artçıların sürebileceğini belirten Kınık şunları söyledi:

"İstanbul Silivri açıklarında 5.7 büyüklüğünde olan deprem bazı binalarda hasara yol açmış olabilir. Evlerinde çatlak oluşan vatandaşlar binalarını terk etsinler ve AFAD’dan ve valilikten gelecek uyarıları dinlesinler.

Bu deprem Marmara'da beklediğimiz büyük deprem fayında oldu. Orta büyüklükte bir deprem ve bir iki hafta bu hatta artçılar (4 ve üzeri) sürebilir. Yerkabuğunu kırabilecek bir enerji oluşturabileceğinden hasarlı ve riskli binalardaki vatandaşlarımızın evlerini terk etmesi gerekiyor"

İlginizi çekebilirİstanbul'da depremin ardından trafik durma noktasına geldi
İlginizi çekebilirİstanbul'da okullara 1 gün ara verildi

Deprem hemen hemen herkesin korkulu rüyası. Hele ki Marmara Bölgesinde yaşıyorsanız, yoğun risk altındasınız... Peki deprem anında neler yaşanıyor? Deprem esnasında ve sonrasında ne yapmak gerekiyor? GZT ekibi Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün deprem TIR'ında, depremi test ederek bu sorulara cevap aradı.
Video: Kamil Çapçı