Kızılırmak'ta balık ölümleri panikletti: Irmağın bir bölümünde su seviyesi azaldı

Azalan su seviyesi dolayısıyla balıkların oksijensiz kalarak ölmüş olabileceği tahmin ediliyor.
Azalan su seviyesi dolayısıyla balıkların oksijensiz kalarak ölmüş olabileceği tahmin ediliyor.

Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak’ın Sivas merkezden geçen bazı bölümlerinde görülen balık ölümleri paniğe neden oldu. Azalan su seviyesi dolayısıyla balıkların oksijensiz kalarak ölmüş olabileceği tahmin ediliyor.

Sivas’ın İmranlı ilçesindeki Kızıldağ’dan doğan ve Karadeniz’e dökülen Kızılırmak’ta yaşanan balık ölümleri paniğe neden oluyor.

Kızılırmak’ın Karşıyaka Mahallesi’nde geçen kısmında binlerce balığın ölü olduğu gözlemlenirken bir çoğunun da akıntıyla sürüklendiği gözlendi. Yeterli yağışın olmaması nedeniyle ırmağın bir bölümünde su seviyesinin azaldığı görüldü. Azalan su seviyesi dolayısıyla balıkların oksijensiz kalarak ölmüş olabileceği tahmin ediliyor.

Bu yıl Kızılırmak’ın çeşitli bölgelerinde balık ölümleri meydana gelmişti. Yapılan incelemede herhangi bir zehirlenmeye de rastlanılmamıştı.

“Kefaller, yayınlar fazla ölmüyor. Oksijene dayanıklı oluyorlar”

Karşıyaka Mahallesi’nde yaşayan Fikret Kara (73), şunları söyledi:

  • "Bu sene pek yağmur yağmadı. Su tazyikten düştü. Su azalınca havalarda çok sıcak gitti suyun oksijeni azaldı. Irmağın kenarları bembeyaz oldu. Fakat ölen balıklara dikkat ettim. Irmağın yerli balıkları oksijene dayanamıyorlar. 7 tür balık var bu ırmakta kefaller, yayınlar fazla ölmüyor. Oksijene dayanıklı oluyorlar. Diğer balıklar her sene böyle suyun oksijeni düştükçe ölüyor"
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >