Kızının okul taksitini ödeyemeyen anneye 90 gün hapis cezası

Deniz Çavuş
Deniz Çavuş

Antalya’nın Manavgat ilçesinde oturan Deniz Çavuş kızını gönderdiği özel bir lisenin 7 bin liralık taksitini ödeyemeyince icralık oldu. Çavuş, 4 Ekim’e kadar borcu ödemezse 90 günlüğüne hapse girecek.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde oturan Deniz Çavuş, 2015- 2016 eğitim- öğretim yılında o dönem lise son sınıfta okuyacak kızı N.K.'yi, özel bir okula kaydettirdi. Bir süre sonra, hediyelik eşya dükkanı bulunan Deniz Çavuş'un işleri bozuldu, iş yerinin bulunduğu çarşı da kaçak olduğu gerekçesiyle belediye tarafından yıkıldı.

7 bin liralık borcunu ödemeyince icraya verildi

İş yerini başka bir yere taşıyan Deniz Çavuş'un işleri düzelmedi ve başta vergi dairesi olmak üzere piyasaya borçlarını ödeyemedi. Kendi borçları ve bir kefalet nedeniyle çıkan borç sonrası evi, otomobili haczedilerek satılan Çavuş, kızını yazdırdığı özel okula olan yaklaşık 7 bin liralık borcunu da ödeyemedi ve icraya verildi.

Okul diplomayı vermedi

Deniz Çavuş'un kızı N.K. ise girdiği sınavda Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü kazandı. Baba ve kızı, üniversiteye kayıt için gereken diplomayı almak için borçlu oldukları okula gittiklerinde, yetkililer borç ödenmezse veya ödeme taahhüdünde bulunulmazsa diplomayı vermeyeceklerini söyledi. Deniz Çavuş, bunun üzerine icra dairesine giderek taahhüt imzaladı ve diplomayı okuldan alarak, devletin verdiği öğrenim ve katkı kredisiyle kızının üniversiteye kaydını yaptırdı.

Hapis cezası verildi

Kızı bu yıl 3'üncü sınıfta olan Deniz Çavuş, aradan geçen sürede iş bulamadı ve eski eşinin desteğiyle ayakta durmaya çalıştı. Borçları ve hacizler nedeniyle rahatsızlanan Çavuş, göğsünde çıkan kitle nedeniyle psikolojik olarak da zor günler geçirmeye başladı. Kızının okuluna olan borcu ödeme taahhüdüne uymadığı gerekçesiyle Manavgat İcra Ceza Mahkemesi tarafından hakkında 90 günlük tazyik hapsi kararı verilen Deniz Çavuş, geçen pazartesi gittiği Manavgat Devlet Hastanesi'nde muayenesinin ardından jandarma tarafından gözaltına alınarak adliyeye götürüldü ve mahkeme kararı tebliğ edildi.

Borcu ödemezse hapse girecek

Hastalığı nedeniyle belinde tıbbi bir cihazla dolaşan Deniz Çavuş'un, borcunu ödeyecek parayı bulamazsa 4 Ekim Perşembe günü Denizli'de bulunan Bozkurt Açık Cezaevi'ne hapis cezasını çekmek için teslim olması gerekiyor.