KKTC'ye Monaco modeli: Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü kuruluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü kuruluyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü kuruluyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti açıklarında sondaj gemilerinin arama faaliyetleri son hızla devam ederken, Türkiye tarafından önemli bir adım atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 'Kıbrıs İşlerinin Koordinasyonu' genelgesi yayımlandı. Son dönemdeki en önemli adımlardan biri olan Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü'nün kurulması akıllara 'Monaco modeli daha sık gündeme gelir mi?' sorusunu getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan genelgeye göre, KKTC ile ilişkilerin bütün yönleriyle uyumlu bir şekilde yürütülmesi ve genel koordinasyonu, görevlendirilecek bir Cumhurbaşkanı Yardımcısı ya da Bakan tarafından yerine getirilecek.

Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü kuruluyor

KKTC'nin kalkınması için girişilecek çabalara katkıda bulunmak amacıyla Türkiye'den KKTC'ye yapılacak ekonomik, mali ve teknik yardımların planlaması ve koordinasyonunu sağlamak maksadıyla Cumhurbaşkanınca görevlendirilen makam bünyesinde, 'Kıbrıs İşleri Koordinatörlüğü' oluşturulacak.

  • İki ülke arasında akdedilen ekonomik programların uygulanmasını izlemek ve değerlendirmek amacıyla uzmanların katılımı ile geçici çalışma grupları kurulabilecek. Bunların çalışma usul ve esasları da aynı usulle belirlenecek.

Doğu Akdeniz'de arama faaliyetlerine katılan Yavuz Sondaj Gemisi -AA
Doğu Akdeniz'de arama faaliyetlerine katılan Yavuz Sondaj Gemisi -AA

4 genelge yürürlükten kaldırıldı

Genelge ile 1997/60, 1998/17, 2001/7 ve 2007/31 sayılı genelgeler de yürürlükten kaldırıldı.

Alternatif bir model olarak: Monoco

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >