Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nden Fransa'ya: 'Buyurgan tavrı bırakın'

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron
Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Fransa, Afrika kıtasıyla ilişkileri yenilemek isterken Afrika'da beklenmedik tepkilerle karşılaşıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Afrika’ya müdahale projesi Fransafrik'in bittiğini bildirdiği halde ülkede tepkiyle karşılandı. Son olarak Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a, Fransa ve Batı'nın Afrika’ya karşı buyurgan tavrı terk etmesi gerektiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Afrika turu kapsamında Gabon, Angola ve Kongo Cumhuriyeti’nin ardından Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) ziyaretinde mevkidaşı Tshisekedi ile baş başa görüştü.

Görüşme sonrasında iki lider gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fransa’nın ve Batı'nın Afrika ülkelerine saygı duyması, buyurgan tavrı terk etmesi ve gerçek ortaklar gibi davranması gerektiğini vurgulayan Tshisekedi, "Bize babamız gibi değil, farklı bir şekilde bakın." ifadesini kullandı.

Fransa, Afrika'da eski günlerine dönmek istiyor

Emmanuel Macron, Gabon, Angola, Kongo Cumhuriyeti ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ni ziyareti öncesi ülkesinin yeni Afrika politikasını duyurmuştu.

Macron, Afrika’ya müdahale projesi Fransafrik'in bittiğini bildirmiş, ülkesini Afrika'da herkesle konuşan ve kıta ülkelerinin iç meselelerine müdahale etme rolü taşımayan tarafsız bir muhatap olarak nitelemişti.

Afrika ülkeleriyle yeni bir sayfa açmak istediklerini belirten Macron, Afrikalılara ait kültürel varlıkların iade edilmesi için çalışma başlattıklarını söylemişti.

Macron, Fransa'nın kıtadaki askeri üslerinin sayısını azaltacaklarını ifade etmişti.

  • Fransafrik nedir?
  • Başlangıçta Fransafrik terimini, Fransız aydınları, İkinci Dünya Savaşı sonrası ülkelerinin Afrika'ya ilişkin yeni politikalarını ifade etmek için kullandı.
  • Fransafrik, Fransa’nın Sahraaltı Afrika ülkeleriyle ekonomik, diplomatik ve askeri ilişkilerini neo sömürgecilik üzerine inşa ettiği politika olarak yorumlanıyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >