Konya semalarındaki gizemli çemberin sırrı çözüldü

Konya'da görülen çember
Konya'da görülen çember

Konya semalarında görülen bir helikopter ve altındaki çembere kimse anlam veremezken olayın gizemi çözüldü. Söz konusu helikopterin Jeofizik Araştırma Helikopteri olduğu öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde Konya'da görülen helikopter ve altında beliren çember büyük merak uyandırmıştı. Olayın gizemi günler sonra çözüldü.

Jeolojik taramalar yapıyor

MTA Jeofizik Etütleri Dairesi Başkanlığı maden, enerji ve yapısal jeolojik unsurların araştırılması konusunda çalışmalar başlattı. Kastamonu-Konya arasında jeolojik taramalar yapan esrarengiz hikayelere neden olan Jeofizik Araştırma Helikopteri de Türkiye'nin maden haritasına da ortaya çıkaracak.

Jeofizik araştırma helikopteri nedir?

  • Jeofizik Araştırma Helikopteri maden, enerji ve yapısal jeolojik unsurların araştırılmasında kullanılır. Uygulanacak havadan jeofizik yöntemler: gravite, manyetik, elektromanyetik ve gamma-ray spektrometre yöntemleridir. Her bir yöntem ile jeofizik belirtiye neden olan yeraltı yapılarının/kütlelerinin ilgili fiziksel özellik dağılımları araştırılacaktır. Her ölçü sahasında farklı fiziksel özellikleri barındıran zengin veri kümelerinin elde edilebilmesi planlanmaktadır.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >