Konya'da 5.1 büyüklüğünde deprem oldu

Arşiv
Arşiv

AFAD, saat 20.43'te merkez üssü Konya'nın Meram ilçesi olan 5,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu. Tüm kentte hissedilen deprem kısa süreli paniğe yol açtı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, depremde can kaybının bulunmadığını açıkladı. Deprem nedeniyle ilk belirlemelere göre 37 binada hasar oluştu, merdivenden düşen bir kişinin kolu kırıldı.

Merkez üssü Konya'nın Meram ilçesi olan 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 20.43'te merkez üssü Meram olan 5,1 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Deprem, 10,61 kilometre derinlikte gerçekleşti.

Can kaybı yok

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Konya'nın Meram ilçesinde meydana gelen depremde can kaybının bulunmadığını belirtti.

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, merkez üssü Kızılören Mahallesi olan depremin ardından bölgeye sevk edilen ekipler tarafından hasar tespit çalışmalarının sürdürüldüğünü bildirdi.

"Hamdolsun can kaybımız yok." bilgisini paylaşan Kurum, "Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını gidermek üzere devletimiz tüm kurumları, tüm imkanlarıyla bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Depremden etkilenen Konyalı kardeşlerimize tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" dedi.

AFAD: 37 binada hasar oluştu

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremin meydana geldiği Konya'nın Meram ilçesinde elektrik ve telefon hatlarında sorun bulunmadığını, Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekiplerinin hasar tespit çalışmalarına başladığını bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, 37 binada hasar oluştuğu bilgisine yer verildi.

Merdivenden düşen bir kişi yaralandı

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, deprem sırasında 3. kattan aşağı inerken merdivenden düşen kişinin kolu kırıldı.

Yeni Mahalle'de yaşayan Ahmet Kılıç, deprem sırasında panikle sokağa çıkmak istedi.

Merdivenlerden inerken düşen Kılıç, yaralandı. Beyşehir Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Kılıç'ın kolunun kırıldığı tespit edildi.

Öte yandan ilçede panik atak hastası iki öğrencinin de deprem sonrası Beyşehir Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne başvurduğu öğrenildi.

Vali Özkan'dan açıklama

Konya Valisi Vahdettin Özkan, "An itibarıyla can kaybı olmadığını söyleyebiliriz ama çalışmalarımız bütün alanlarda, bütün yerleşim birimlerinde, riske maruz kalmış bütün yerlerde sokak sokak, ev ev arama yapmak suretiyle sabaha kadar aralıksız olarak devam edecektir" dedi.

Herhangi bir metruk ya da niteliksiz yapıda sıkıntı olabilir ihtimaliyle ekiplerin çalışmalara devam ettiğini vurgulayan Özkan, bütün mahalle muhtarlarıyla görüşüldüğünü, olumsuz bir durum bildirilmediğini söyledi.

Özkan, depremden etkilenen Meram ilçesine bağlı Kızılören, Sefaköy, Sağlık, Akpınar, Yatağan ve Selçuk ilçesine bağlı Küçükmuhsine mahallelerinde çalışmaların devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Can kaybının olmaması en büyük teselli. Afetlere müdahale anlamında 26 çalışma grubumuzun bütün unsurları hem merkezde hem alanda faaliyet göstererek, depreme maruz kalan insanlarımızla temas halindeler. Onların ihtiyaçlarının giderilmesi için koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Tekrar geçmiş olsun. Bütün vatandaşlarımızdan istirhamımız iletişimi internet üzerinden yapmaları. Başka türlü diğer hatlarda bir sıkıntı mevcut. Allah beterinden muhafaza etsin."

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da "Bütün hemşerilerimize geçmiş olsun diliyorum. Bölgelerde arkadaşlarımız incelemeler yapıyor. Az da olsa hasarlar tespit edilmesi, az da olsa mağduriyeti olan vatandaşlarımızın durumdan tespiti ve giderilmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Şu an itibarıyla sağlık sorunu yaşayan bir hemşerimiz bulunmuyor" diye konuştu.

Tüm kentte hissedildi

Konya'nın Meram ilçesinde meydana gelen ve tüm kentte yoğun olarak hissedilen deprem, kısa süreli paniğe yol açtı.

Çocuklarını, evcil hayvanlarını alan vatandaşlar, sokaklara çıktı.

Deprem Konya'nın yanı sıra Antalya ve Isparta gibi çevre kentlerde de hissedildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >