Kore Savaşı'nda yaşanmış gerçek bir hikaye: Ayla

genel
genel

Kore Savaşı'nda Astsubay Süleyman’ın ormanda bulup Ayla ismini verdiği Koreli küçük kızın acıklı hikayesi beyazperdeye taşındı.

Kore Savaşı'nda kimsesiz bir şekilde bulduğu beş yaşındaki bir kızın bir buçuk yıl boyunca bakımını üstlenen Astsubay Süleyman'ın hikâyesini anlatan Ayla filminin başrollerinde İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor, Lee Gyungjin, Kim Seol seyredeceğimiz yapımın kadrosunda Ali Atay, Murat Yıldırım, Altan Erkekli, Taner Birsel, Erkan Petekkaya ve Damla Sönmez gibi deneyimli oyuncularda yer alıyor.

Fİlmin Konusu

1950 yılında Kore Savaşı tam hız sürerken, Türkiye'den savaşa katılmış birliklerde yer alan Astsubay Süleyman, soğuğun ve savaşın ortasında yetim kalmış bir kız çocuğu bulur. Astsubayın Ayla ismini verdiği Koreli kız çocuğu, yaklaşık bir buçuk yıl boyunca Türk birliklerinin yanında kalır, Türkçe bile öğrenmeye başlar. Savaş bittiğinde Ayla'nın baba olarak gördüğü Astsubay Süleyman Türkiye'ye dönmek zorunda kalır, bürokratik engeller Ayla'yı yanında götürmesine izin vermez. İkilinin bir daha görüşebilmesi için ise 60 yıl geçmesi gerekmektedir.