Korona sonrası yeni dönemde deniz keyfi sosyal mesafeli olacak

Konyaaltı Sahili'nde uygulanacak normalleşme kuralları belirlendi -DHA
Konyaaltı Sahili'nde uygulanacak normalleşme kuralları belirlendi -DHA

Koronavirüs tedbirleri kapsamında giriş ve çıkışları kapatılan Antalya'nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili, yaz sezonuna 'sosyal mesafeli' şekilde hazırlanıyor. Bu kapsamda şezlong ve şemsiyeler için sosyal mesafe kurallarına uygun hazırlıklar başladı.

Antalya'nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'nde 'yeni normal' kapsamında bir düzine yeni kural uygulanacak. Tatilciler plaja rastgele havlu serip güneşlenemeyecek ve 9 metrekarelik özel alanları kullanmak zorunda olacak. Tatilcinin boşalttığı özel alan dezenfekte edildikten 20 dakika sonra yeni birine tahsis edilecek. Plajda artık sigara içmek de yasaklandı.

9 metrekarelik özel alanlar oluşturuldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan uygulama kapsamında sahilin belediyeye ait halk plajı statüsündeki alanın tamamında özel alanlar oluşturuluyor. Sahile sabitlenen ahşapların etrafı halatlarla sarılarak 9 metrekarelik özel alanlar oluşturuldu. Çalışmalar bugün de tüm hızıyla sürdü. Belediye personellerinin yarına kadar halk plajında 200 kişinin aynı anda hizmet alacağı özel alanları tamamlaması planlanıyor.

Konyaaltı Sahili'nde alınan önlemler -DHA
Konyaaltı Sahili'nde alınan önlemler -DHA

Sahile gelen herkese bilgi verilecek

Yeni hayat düzeninde sahille ilgili bazı yeni kurallar ve yasaklar da getirildi. Sahile gelen her tatilci, soyunma kabinlerinin olduğu noktada bir turnikeden geçecek. Bu turnikede bazı kontroller yapılacak ve tatilcilere maske, eldiven ve bu özel alanların kullanımıyla ilgili bir bilgilendirme kitapçığı verilecek.

Misafirler isterlerse tek kişilik eğer kalabalık gelirlerse de aynı aileden yalnızca üç kişi 9 metrekarelik alanı kullanabilecek. Alandaki marketin kullanımı için de yine maske ve eldivene ihtiyaç duyulacak.

Konyaaltı Sahili'nde alınan önlemler -DHA
Konyaaltı Sahili'nde alınan önlemler -DHA

Şezlonga 20 dakika boyunca kimse alınmayacak

  • Soyunma kabinlerinin ve duş alanların olduğu yerlerde sosyal mesafe şeritleri yer alacak. 9 metrekarelik alanda şezlong, şemsiye ve masayı kullanan tatilci ayrıldıktan sonra alan dezenfekte edilecek ve 20 dakika süresince yeni bir kişi alınmayacak.

Sahilde sigara içmek yasaklandı

Plaja giriş ve çıkışlarda farklı yerlerden olacak. Plajda artık sigara içmek de yasaklandı. Yetkililer, izmaritlerden koronavirüs bulaşma ihtimaline karşı kumsaldaki halatla çevrili alanda sigara içmeyi yasakladıklarını, sigara içenler için ayrı bir alan oluşturacaklarını söyledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >