Korona virüsü nasıl ortaya çıktı? İşte şaşırtan iddia

Yarasa çorbası
Yarasa çorbası

Çin'de ortaya çıkan ve şu ana kadar 17 kişinin hayatına mal olan korona virüsünün nasıl ortaya çıktığı hala gizemini koruyor. Çinli bilim insanları, virüsün Wuhan'da çok sık tüketilen yarasa çorbasından bulaşabileceğine işaret ediyor.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı dehşete düşüren korona virüsüyle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Bilim insanları, virüsün yarasalarda bulunabileceğini ve yarasa çorbasından insanlara geçmiş olabileceğini düşünüyor.

Dünya panikte

Çin'in orta kısımlarında bulunan Wuhan şehrinde ortaya çıkan korona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı 17'ye yükseldi. 25 Ocak'ta kutlanacak Çin yeni yılı nedeniyle milyonlarca insanın hem yurt içinde hem yurt dışında seyahat etmesi bekleniyor. Bu nedenle de dünyada büyük bir panik hakim.

Yarasalardan bulaşmış olabilir

Virüsün nasıl yayıldığı ise henüz bilinmiyor. Fakat China Science Bulletin (Çin Bilim Bülteni) gazetesinde yayınlanan bir makalede, virüsün yarasalarda bulunabileceği ve yarasa çorbasının Wuhan'da çok fazla tüketilmesi nedeniyle de virüsün insanlara geçmiş olabileceği ifade edildi.

Çinli bilim insanları, zatürre benzeri virüsün araştırmacılar tarafından yeterince ciddiye alınmadığını düşünüyor.

  • Çin'deki 22 ayrı bölgede toplam 552 vaka tespit edildi. Fakat gerçek sayının bu rakamın çok daha üstünde olduğunda düşünülüyor.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >