Koronavirüs ABD mağazalarını da vurdu: İşçilere ücretsiz izin

ABD'de mağaza çalışanlarına ücretsiz izin veriliyor
ABD'de mağaza çalışanlarına ücretsiz izin veriliyor

ABD’de koronavirüs salgını hızla artmaya devam ediyor. Ülkede mağazalar koronavirüsün artması nedeniyle çalışanlarını ücretsiz izne çıkaracaklarını duyurdu.

ABD’de her gün daha fazla yayılan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bir süredir kapılarını kapatan büyük perakende mağazaları, çalışanlarını ücretsiz izne çıkaracaklarını açıkladı.

Ülkenin önde gelen mağazalar zinciri Macy’s, Kohl’s ve Gap Inc, yüzbinleri bulan çalışanlarına yönelik devam eden ücret ödemelerini bu hafta keseceklerini duyurdu.

Mağazadaki çalışanlar ücretsiz izne ayrılıyor

Macy’s, 18 Mart’tan bu yana 600’den fazla mağazasının geçici olarak kapalı olduğunu ve bu nedenle satışlarda büyük kayıp yaşadıklarını belirterek, 125 bin çalışanının çoğunu bu hafta ücretsiz izne ayıracağını bildirdi.

Wisconsin merkezli perakende satış mağazası olan Kohl’s da 120 bin çalışanından 85 binine ücretsiz izin vereceğini açıklayarak, mağazalarının faaliyetlerini asgari düzeye indireceğini bildirdi.

ABD'de daha çok firmanın işçileri ücretsiz izne çıkarması bekleniyor
ABD'de daha çok firmanın işçileri ücretsiz izne çıkarması bekleniyor

Giyim mağazası Gap'in sözcüsü Sandy Goldberg, mağazalarında çalışan 129 bin işçinin 80 binin bu hafta ücretsiz izne çıkacağını kaydetti.

Ücretsiz izne ayrılan çalışanların sağlık sigortalarının devam edeceği ifade edildi.

Daha fazla mağazanın çalışanlarına ücretsiz izin vermesi bekleniyor

Söz konusu şirketler salgından dolayı geçici kapanma kararı alırken, iki haftalık bir takvime bakarak çalışanlarına ödeme yapmaya devam edeceklerini açıklamıştı.

Ülkede haftalardır etkisini sürdüren salgından dolayı önümüzdeki günlerde daha fazla firmanın ödeme sıkıntısı çekerek çalışanlarını ücretsiz izne çıkarması bekleniyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >