Koronavirüs aşı randevusu nasıl alınacak?

Arşiv
Arşiv

Çin'den gelen koronavirüs aşılarında dağıtım planlaması belli oldu. Öncelikli risk grupları, bağlı oldukları aile hekimleri ya da yoğunluğa göre tüm kamu, özel ve üniversite hastanelerinden MHRS sistemi ile randevu alarak aşı olabilecek.

Çin'den gelen Sinovac aşısının analiz çalışmaları sürerken aşıların dağıtım planlaması da belli oldu. Aşılar Ocak ayından itibaren randevulu olarak vurulmaya başlanacak.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilin Sağlık Müdürlüklerine gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

MHRS sitemi üzerinden randevu verilecek

Bakanlığımızca uygulanacak olan COVID-19 aşısı, Aile Sağlığı Merkezleri ile kamu, özel ve üniversite (Kamu/Vakıf) hastanelerinde oluşturulacak COVID-19 aşı uygulama birimlerince yapılacaktır. Aşı olacak vatandaşlarımız ise bu birimlere MHRS (Merkezi Hastane Randevu Sistemi) sistemi üzerinden alacakları randevu ile başvuracaklardır.

Hali hazırda MHRS üzerinden Aile Sağlığı Merkezlerine ve Bakanlığımıza bağlı kamu hastanelerine randevu verilmektedir. COVID-19 aşısı uygulama süreciyle birlikte ilk defa özel ve üniversite (Kamu/Vakıf) hastaneleri de MHRS sistemine dahil edilmiş olacaktır. Dolayısıyla aşı uygulamasının MHRS sistemi üzerinden randevulu bir şekilde yapılması için sistemde kayıtlı olmayan özel ve üniversite hastaneleri de MHRS sistemine tanımlanacaktır. Bu kapsamda MHRS işlemlerini yürütebilecek yetkinliğe sahip bir personelin MHRS sorumlusu olarak Bakanlığımıza bildirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda özel ve üniversite hastanelerinin hem MHRS’ye tanımlanması hem de kullanıcıların eğitimi için, irtibata geçilecek ve koordinasyonu sağlayacak hastane MHRS sorumlusu bilgilerinin, özel ve üniversite hastanelerinde görevli TSİM (Temel Sağlık İstatistikleri Modülü) yetkilileri tarafından aktif.saglik.gov.tr adresinde bulunan ‘MHRS Sorumlusu Tanımlama’ ekranına tanımlanması gerekmektedir.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >