Koronavirüs aşısından bir iyi haber daha: Başarı oranı yüzde 94,5

Moderna aşısı
Moderna aşısı

ABD'li ilaç şirketi Moderna Inc tarafından yapılan klinik araştırmada, üretilen koronavirüs aşısının yüzde 94,5 etkili olduğu açıklandı.

ABD'nin Massachusetts kenti merkezli biyoteknoloji şirketi Moderna Inc, geliştirdiği koronavirüs aşısının COVID-19'u önlemede oldukça etkili olduğunu duyurdu.

30 bin kişiye yapılan iki dozluk aşı çalışmasının yüzde 94,5 etkili olduğu açıklandı.

"İki mükemmel aşı"

Moderna CEO'su Stephane Bancel, Business Insider'a yaptığı açıklamada "Bunlar, birçok ABD ve dünyaki birçok insana yardımcı olacak iki mükemmel aşı" dedi.

Bancel ürettikleri aşının Pfizer Biontech aşısıyla kıyaslanmasının saflık olacağını nitelerken henüz kıyaslamak için çok erken olduğunun altını çizdi.

Önemli avantajı kolay saklanabilmesi

Bancel, Moderna'nın aşısının Pfizer/Biontech aşısına göre önemli bir avantajı olduğunu söyledi. Moderna'nın aşısının tipik buzdolabı sıcaklıklarında (2-8 derece) bir ay muhafaza edilebildiği belirtilirken, Pfizer'in atışının kuru buz ve özel kaplar gerektiren -70 derece sıcaklıkta saklanması gerektiği belirtildi.

Hazirana kadar her ABD vatandaşına aşı hazır olacak

Moderna CEO'su Stephane Bancel, Haziran ayına kadar isteyen her ABD vatandaşına koronavirüs aşısının hazır olacağını söyledi.

ABD’nin 2021 yazında normale dönmesi hakkında tahminlerini paylaşan Bancel, "Anma Günü'ne kadar ABD'de aşı isteyen herkesin güvenli ve etkili bir aşıya ulaşacağına inanıyorum" dedi.

ABD için yazın resmi olmayan başlangıcına işaret eden Anma Günü, önümüzdeki yıl 31 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

Daha önce ABD’de ülkenin en iyi bulaşıcı hastalık uzmanı olarak görülen Dr. Anthony Fauci ve Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sekreteri Alex Azar, koronavirüs aşısının Nisan 2021'e kadar yaygın olarak bulunacağını söylemişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >