Koronavirüs aşısının denendiği ilk kişiden açıklama: Kendimi mükemmel hissediyorum

Jennifer Haller
Jennifer Haller

ABD'de koronavirüse karşı geliştirilen deneysel aşının ilk kez denendiği Jennifer Haller, son durumu hakkında bilgi verdi. Haller, "İlk doz aşıyı olduğum tarihin üzerinden 16 hafta geçti ve kendimi mükemmel hissediyorum" dedi.

Dünyayı etkisi altına alan koronavürüs salgınına karşı etkin aşı arayışları devam ediyor. ABD'de biyoteknoloji şirketi Moderna'nın geliştirdiği aşının üzerinde denenmesi için ilk gönüllüler arasında yer alan Jennifer Haller'ın son durumu merak konusuydu. Sağlık durumuyla ilgili konuşan Haller mükemmel hissettiğin söyledi.

"16 hafta geçti, kendimi mükemmel hissediyorum"

Bir teknoloji şirketinde Start-up operasyonları müdürü olarak görev alan Jennifer Haller (43), 16 Mart tarihinde ABD'de deneysel COVID-19 aşısı olan ilk kişiydi. ABD'de Temmuz ayında bir haber sitesine verdiği röportajda Haller, "İlk doz aşıyı olduğum tarihin üzerinden 16 hafta geçti ve kendimi mükemmel hissediyorum" ifadelerini kullandı.

Aşı ile ilgili bazı teknik bilgiler veren Haller, "Moderna'nın geliştirdiği aşıda mesajcı RNA kullanılıyor. Bana göre bu yeni ve çok farklı bir yöntem" dedi.

Koronavirüs aşısını ilk deneyen kişiydi
Koronavirüs aşısını ilk deneyen kişiydi

"Vücut, virüse karşı tepki gösterebilecek hale geliyor"

  • Bir başka aşı gönüllüsü olan Neal Browning ise mesajcı RNA yöntemi ile ilgili olarak, "Yeni kullanılan yöntem ile vücudunuzun bağışıklık sisteminin tepki verebilmesi için virüsün ölü ya da güçsüzleştirilmiş hali enjekte ediliyor. Vücudunuz virüsün parçaları üreten bir fabrika gibi oluyor ve böylece virüse karşı tepki gösterebilecek hale geliyor" şeklinde anlattı.

"Yan etki ile karşılaşmadım"

Haller, "Moderna birkaç hafta sonra gönüllü olan sekiz kişinin antikor ürettiğini açıkladı. Bu da aşının virüse karşı etkili olabileceğini gösteriyor" dedi ve aşı sonrasında herhangi bir yan etki ile karşılaşmadığını belirtti.

Aşının kendisine virüse karşı bağışıklık kazanma şansı verdiğini belirtse de, Haller işini şansa bırakmadığını ve bazı önlemler aldığını söyledi. Haller, "Halk arasında dolaşırken maske takmak gibi önlemler alıyorum. Özel bir bağışıklığım varmış gibi davranmıyorum" dedi.

Mesajcı RNA nedir?

  • Mesajcı RNA (mRNA), gene bağlı olan DNA dizilimine bağlı olan RNA molekülene verilen addır. mRNA'lar hücre çekirdeğini terk ederek proteinlerin üretildiği çekirdek dışında yer alan hürce bölümüne (stoplazma) geçer.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >