Koronavirüs, Avrupa Birliği'ne de sıçradı

Arşiv
Arşiv

Avrupa Birliği (AB) kurumlarında bir kişinin yeni tip koronavirüse yakalandığı açıklandı. Virüse yakalanana kişinin kimliğine dair bir detay paylaşılmadı.

Brüksel merkezli AB kurumu olan Avrupa Savunma Ajansı'ndan bir yetkiliye yapılan Kovid-19 test sonuçlarının pozitif çıktığı doğrulandı. Avrupa Savunma Ajansı sözcüsü Elisabeth Schoeffmann, 23 Şubat'ta İtalya'dan dönen yetkiliye koronavirüs testi yapıldığını ve sonucun pozitif çıktığını söyledi.

Schoeffmann, yetkilinin diğer AB kurumlarından 30 yetkiliyle yapılan toplantıya katılmadığını belirtti.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Dana Spinant gazetecilere verdiği demeçte, "Bu vakanın doğrulandığı bize bildirildi." ifadelerini kullandı.

Belçika Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamadaysa ismi henüz açıklanmayan yetkilinin Belçika'daki koronavirüs vakaları arasına kaydedildiği belirtildi.

  • Belçika'da 10'u son 24 saat içinde kaydedilen 23 Kovid-19 vakası bildirilmişti.
  • İtalya ise Kovid-19'un Avrupa'da en çok vurduğu ülke oldu. Şu ana kadar İtalya'dan bildirilen 2 bin 502 vakanın 79'u ölümle sonuçlandı.
  • Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin koronavirüsün risk düzeyini "yüksek" olarak belirlemesinin ardından salı günü Avrupa Komisyonu, salgına karşı alınacak önlemler üzerine çalışıldığını açıklamıştı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >