Koronavirüs fırsatçılığına soruşturma: Ölenlerin cenazelerini yıkamak için 5 bin lira istediler

Arşiv
Arşiv

Edremit Devlet Hastanesi'nin morgunun gasilhanesinde, 4 kişinin koronavirüsten ölenlerin cenazelerini yıkama işlemini, ailelerinden 5 bin lira talep ederek yaptıkları iddia edildi. Kaymakamlık soruşturma başlattı.

Balıkesir Edremit Devlet Hastanesi morgundaki gasilhanede, COVID-19 salgınının başlamasıyla birlikte birtakım iddialar ortaya atıldı. İddiaya göre, resmi olarak görevlendirilmedikleri halde emekli imam S.D., hastane personeli M.S., emekli personel M.E. ve cenaze levazımatçısı C.A., koronavirüs nedeniyle hayatlarını kaybedenlerin yakınlarından cenaze yıkama işlemi için 5 bin lira istedi.

Gasilhanede görevli bulunmamasını fırsata çevirip, başka gasilhanelerdeki görevlilerin gelmesini de engelleyen grup, son olarak Edremit Devlet Hastanesi'nde koronavirüsten hayatını kaybeden Hatice Gür’ün cenazesini yıkamak için oğlu Servet Gür'den 5 bin lira istedi. Servet Gür'ün çalışanı Metin Gölge, grupla pazarlık yapıp rakamı 3 bin liraya düşürdü.

Üç gün arayla ağabeyi ve annesini koronavirüs nedeniyle kaybettiğini söyleyen Servet Gür, "Koronavirüs çok kötü bir hastalık. Allah kimsenin, düşmanımın bile başına vermesin. Gerçekten çok zor bir süreç yaşadım. Kasım ayının 25’inde abimi kaybettim. Üç gün sonra annemi kaybettim. Annem Edremit Devlet Hastanesi'nde yatıyordu. Malesef orada cenazesini yıkamak için 3 bin lira aldılar. Önce 5 bin lira istediler, pazarlık yaptık ve 3 bin liraya düştüler. Parası olmayan için zor bir durum. Benden yana helali hoş olsun. Ben parası olmayanları düşünüyorum. Ne yapacaklar?" dedi.

"İşinize gelirse yıkatın, yoksa kendiniz yıkayın"

Hatice Gür'ün cenazesi yıkatabilmek için grup ile pazarlık yapan Metin Gölge ise şunları söyledi:

"Gece haber verdiler. Edremit Devlet Hastanesi morguna gittik. İki beyefendi vardı, 'Sizin ki biraz sıkıntılı, COVID-19 nedeniyle öldüğü için iki bayan çağıracağız’ dediler. Yarım saat sonra bayanlar geldi ve 5 bin lira istedi. 'O kadar olmaz, ölüden para mı alınır?' dedim. 'İşinize gelirse yıkatın, işinize gelmezse kendiniz yıkayın' dediler. Bunların bilinmesi ve bu sorunların çözülmesi lazım."

Kaymakamlık soruşturma başlattı

Edremit Kaymakamlığı, iddialar üzerine soruşturma başlattı.

Edremit Devlet Hastanesi morgunda yetki belgesi olan kişilerin cenaze sahiplerinin isteği doğrultusunda yıkama yapabildiğini vurgulayan Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal, "İddiaların araştırılmasıyla ilgili iki kurum amiri görevlendirildi ve soruşturma başlatıldı. Ayrıca müftülük tarafından hastane morguna personel görevlendirmesi yapıldı. Yine Edremit Belediyesi ile yaptığımız görüşme sonucunda, gasilhanede görevlendirilecek 2 personel için ilana çıkıldı" dedi.

Hastaneden açıklama: "Yükümlülük belediyede"

Edremit Devlet Hastanesi yönetimi, morg girişine, "19 Ocak 2010 tarih ve 27467 sayılı Mezarlık Yerlerinin İnşası ile Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri hakkındaki yönetmelik gereği cenazelerin yıkanması ve defni ile ilgili tüm yükümlülük belediyelerimize ait olup, hastane bünyemizde cenaze yıkama hizmeti verilmemektedir" yazılı duyuru yazısı astı.

Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Gerkuş, gasilhanede görevlendirilmek üzere 1'i kadın 2 personel alımı için ihale ilanı yayınladıklarını, alım sonrası 2 personeli burada görevlendireceklerini söyledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >