Koronavirüs karantinasından firar edene hapis cezası

Arşiv
Arşiv

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili Türkiye de gerekli önlemleri almaya devam ediyor. Yurt dışından gelenler koronavirüse karşı gözlem altına alınırken, Düzce, Ankara ve Konya’da karantinadan kaçmaya çalışanlar oldu. Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) 'Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma' başlıklı 195. maddeye göre tedbirlere uymayanlar iki aydan bir yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor.

Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında en ufak riskin bile bertaraf edilmesi için yurt dışından gelenler gözlem altına alınıyor. 14 günlük karantina, o kişilerin virüslü olduğu anlamı taşımazken, henüz teşhis konulmamış olsa bile karantinadan kaçılması büyük risk taşıyor.

Karantinadan kaçmaya çalışanlar oldu

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, en son umre ibadeti için gittikleri Suudi Arabistan’dan dönenler Ankara ve Konya’daki 5 öğrenci yurdunda karantinaya alınırken, bazıları ise kaçmaya yeltendi. Ankara Gölbaşı’ndaki öğrenci yurtlarında karantinaya alınan umrecilerden ikisinin firar girişimini polis engelledi. Düzce’de karantinaya alınacak 5 yaşındaki kızını kaçıran bir baba ise son anda yakalandı. Konya Seydişehir’de de karantinaya alındıktan sonra kaçan Irak’tan gelen aynı aileden 3 kişi yakalanarak yeniden gözlem altına alındı.

Bir yıla kadar hapis cezası

Koronavirüse karşı Türkiye’de önemli tedbirler devreye konuldu. Sınır kapılarının kapatılıp uçuşların yasaklandığı bölgelerden gelenlerle durumu şüpheli görünenlere uygulanan karantina da bunlardan biri. Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) karantinayı ihlal edenler için önemli bir hüküm de yer alıyor. “Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma”başlıklı 195. maddeye göre, karantina tedbirlerine uymayanların iki aydan bir yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor.

İlgili madde şöyle:

  • “Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >