20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Koronavirüs neden koku alma duyumuzu etkiliyor?

Arşiv
Arşiv

Koronavirüsün pek çok viral enfeksiyonlarda olduğu gibi koku kaybına yol açtığı uzun bir süredir biliniyordu. Bu duruma neyin neden olduğu ise bir süredir bilim dünyasının merceğindeydi. Peki COVID-19 neden koku alma duyumuzu etkiliyor?


İçindekiler

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) semptomları arasında koku kaybı da yer alıyor. Bilim insanları virüsün neden böyle bir semptomun oraya çıkmasına neden olduğuna dair yaptıkları araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

Science Alert’ın Sage Journal’da yayınlanan bilimsel araştırmaya dayandırdığı haberine göre, koronavirüsün neden olduğu koku kaybı, diğer hastalıklardan farklı şekilde meydana geliyor.

Hastalar neden koku alamıyor?

Koronavirüsün üst solunum yolunu kaplayan hücrelerin yüzeylerinde bulunan ACE2 isimli proteinlere bağlandığını biliyoruz. Yapılan son araştırmaya göre, koronavirüs ACE2 koku alma nöronlarını destekleyen hücrelerde tespit edildi.

  • Araştırmaya göre bu durum bu hücrelerin bulunduğu bölgenin şişmesine neden olduğundan koku alma duyusu kayboluyor. Şişlik geçtikten yani ACE2 etkisini kaybettikten sonra ise koku alma duyusu geri geliyor.
Koronavirüs belirtilerine güncelleme
Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsün bilinen belirtilerine yenilerini ekledi.
İlginizi çekebilirTürkiye'de ilk kez görüldü: Beyin omurilik sıvısında koronavirüs tespit edildi