POLİTİKADAN DOSYA HABERE, YEREL HABERDEN ÖZEL ÇALIŞMALARA KADAR HABERİN SOSYAL MEDYASINDASINIZ. BAZEN 'CİDDİ MESELE' BAZEN BİR DAKİKALIK VİDEOLARLA GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ DETAYLARLA BURADAYIZ.

20.356 Takipçi
JURNAL.İST HAKKINDA

Koronavirüs paniği, Ukrayna'da protestolara neden oldu

Ukrayna, şiddetli koronavirüs protestolarına sahne oluyor
Ukrayna, şiddetli koronavirüs protestolarına sahne oluyor

Ukrayna da koronavirüs sebebiyle Çin'in Vuhan kentinden vatandaşlarını tahliye eden ülkeler arasına girdi. Ukrayna halkı ise hiçbir önlem alınmadığını ve hastalık kapabileceklerini önü sürerek protesto gösterileri düzenliyor. Ukrayna İçişleri Bakanlığı karantina bölgesinin polis ve askerlerle korunacağını açıkladı.

İçindekiler

Çin’in Vuhan kentinden Kovid-19 salgını nedeniyle tahliye edilen 48’i Ukrayna, 29’ü farklı ülkelerin vatandaşı olan 77 kişi Ukrayna’ya getirildi.

Vuhan'dan dün kalkan ve Kazakistan aktarmalı olarak Ukrayna'ya gelen uçağın yakıt ikmali için Kiev'e indiği, kısa süre sonra Harkiv kentine doğru yola çıkacağı belirtildi. Yapılan sağlık kontrollerinde Kovid-19 taşımadıkları belirlenen 77 kişinin, 14 gün boyunca önlem olarak Poltova ilinde bir askeri hastanede özel gözetim altında tutulacağı açıklandı.

Vuhan'dan Ukrayna'ya getirilen ve karantinaya alınan vatandaşlar, gösterileri otobüsün içinden görüntülediler
Vuhan'dan Ukrayna'ya getirilen ve karantinaya alınan vatandaşlar, gösterileri otobüsün içinden görüntülediler

Hastanelerin önünde barikat kuruldu

Ülkenin farklı illerinde panik yaşayan yüzlerce kişi, Çin’den gelen kişilerden "hastalık kapabilecekleri" endişesiyle sokağa dökülerek protesto gösterilerine başladı.

  • Kiev, Lviv ve Ternopil şehirlerindeki bazı kasabalarda hastanelerin önünde barikat kurarak eylem yapan vatandaşlar, hastanelerin havalandırma ve izolasyon sistemlerinin yetersiz olduğu ve doktorların korunmasız oldukları gerekçesiyle, Çin’den getirilen kişilerin kendi bölgelerindeki sağlık kuruluşlarına yerleştirilmemesini talep ediyor.

'Çin'de uzay elbisesi giyiyorlar, bizde hiçbir önlem yok'

Lviv’in Vinniki kasabasında bir hastanenin önünde toplanan yüzlerce kişinin, lastikler ve tahtalarla barikat kurarak tepki gösterdikleri görüldü. Yerel basına konuşan bir Ukrayna vatandaşı, "O kişileri buraya getirebilirler ve içlerinden biri virüs taşıyor olabilir. Hastane personelleri burada yaşıyor, marketlere girip çıkıyor, çocukları okula gidiyor. Çin’de doktorlar uzay elbiseleri giyiyor. Bizde ise hiçbir önlem yok." diyerek endişesini dile getirdi.

Çin’den Ukrayna’ya getirilen kişiler karantinaya alınıyor
Çin’den Ukrayna’ya getirilen kişiler karantinaya alınıyor

Polis ve askerlerle önlem

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Vuhan’dan getirilen kişilerin karantinada tutulacağı yerde 30 polis ve 17 asker ile yoğun güvenlik önlemleri alınacağını açıkladı.