Koronavirüs rehberine mutasyon güncellemesi: İki madde daha eklendi

Arşiv
Arşiv

Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi güncellenerek mutasyon görülen kişilerin tedavi süreci ile ilgili iki madde eklendi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi güncellendi.

Rehbere eklenen iki madde ile, mutasyonlu koronavirüs görülen hastaların mümkün olabildiğince tek odalarda yatırılması önerildi.

Rehbere eklenen ilgili maddede, “Varyant Suşlar ile ilgili olarak; Farklı suşlar ile enfekte olan kişilerin (özellikle varyant suşlar) aynı odaya kohortlanması virüslerde rekombinasyona neden olarak yeni bir varyant suşa neden olabileceği için bu dönem hastaların mümkün olabildiğince tek olarak odalarda yatırılması önerilir" denildi.

İzolasyon ve PCR test uygulaması

İzolasyon süresi ve PCR test uygulamasıyla ilgili olarak, şu ifadeler yer aldı:

  • "Varyant suş ile enfekte pozitif vakaların izolasyonunun en erken 10. güne kadar devam edilmesi sonrasında PCR testi ile negatiflik görüldükten sonra izolasyonun sona erdirilmesi gereklidir. 10. günden sonra pozitif çıkan kişilere 48 saat aralıklar ile kontrol testi yapılmaya devam edilmesi önerilir.”

Temaslılarla ilgili madde

Rehbere eklenen bir diğer maddede ise, "Varyant Suşlar ile ilgili olarak; Varyant suş ile enfekte kesin vaka temaslılarının karantina süreleri en az 10 gün olup, bu sürenin sonunda PCR negatifliği gösterilerek karantinanın sona erdirilmesi gerekmektedir" ifadeleri yer aldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >