Koronavirüs tedavisinde hangi ilaçlar kullanılıyor?

Arşiv
Arşiv

Türkiye'deki ilk koronavirüs vakasının açıklanmasından sonra merak edilen konulardan birisi de hangi ilaç tedavisinin uygulandığı. Peki koronavirüsün ilacı var mı? Bilim Kurulu üyesi Profesör Doktor Ateş Kara, "Koronavirüse karşı çok etkili, çok başarılı sonuç alıcı bir ilaç şu anda yok. Çin'de denenen ve diğer ülkelerde denenen ilaçlar var. Erken dönemde biz Türkiye olarak da teminini sağladık" dedi.

Bilim Kurulu üyesi Profesör Doktor Ateş Kara özel bir TV kanalının canlı yayınında koronavirüs ile ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.

Koronavirüse karşı kesin sonuç alan bir ilaç var mı?

  • Yeni koronavirüse karşı etkili, çok etkili, çok başarılı sonuç alıcı bir ilaç var mı derseniz, şu anda öyle bir ilacımız yok. Çin'de denene ve diğer ülkelerde denenen ilaçlar var. Erken dönemde biz Türkiye olarak da teminini sağladık. Gerektiğinde kullanılabilir olmasını sağladık. Bu ilaçların etkisinin sınırlı olduğunu biliyoruz. Hangi durumda kime verileceği konusunda protokollerimiz var.

Hangi yaş grubu kritik durumda?

Koronavirüsle ilgili birkaç bilgimiz var. Bilgilerimizden bir tanesi şu: 60 yaşının altındaysanız, bu hastalığın ölümcül olması ya da çok ağır hastalık yaşamanız beklenmiyor. 9 yaşın altındaysanız mesela neredeyse hiç hasta olmanız beklenmiyor. 9 ile 39 yaş arasındaki hastalarda bu rahatsızlığın çok hafif geçirilmesi bekleniyor.

Prof. Dr. Ateş Kara
Prof. Dr. Ateş Kara

İlaç tedavisi kimlere uygulanabilir?

Böyle bir durumda önümüzdeki dönemde kaç hastamız olur, bu ilaçların miktarlarının planlanması lazım. Diyelim ki 40 yaşındasınız hastalığınız ciğerlerinizi etkiledi o zaman hastaya ilaç verilecek. Ama diyelim ki 65 yaşının üzerindesiniz, hastalık ciğerlerinizi etkilemedi, o zaman hemen hastaya ilaç verilecek. Çünkü potansiyel olarak yakalanma ihtimaliniz fazla. Böyle değerlendirmelerimiz var.

"Büyük bir grup hastalığı ayakta geçirebiliyor"

Dünyada koronavirüs bulaştıktan sonra iyileşen çok hasta var. Bazı hastalarımız bu hastalığı taşıdığının bile farkına varmayacak ve farkında olmadan da atlatabilecek. Gençlerde, 60 yaşın altındaki insanlarda, ateşe, halsizliğe biraz da nefes darlığına neden oluyor ama daha sonra düzeliyor. İyileşenler çok çok büyük grup. Büyük grup hastalığı ayakta geçirebiliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >