Koronavirüs vakalarında bir ilk: Ölü kişiden başkasına koronavirüs bulaştı

Arşiv
Arşiv

Dünyada koronavirüs vakalarıyla ilgili gelişmeler devam ediyor. Koronavirüs bulaşma vakalarında da bir ilk yaşandı. Tayland’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden bir insandan bir başkasına virüs bulaştı.

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle dünya genelinde enfekte olan kişi sayısı 2 milyona yaklaştı. Salgın nedeniyle küresel can kaybı ise 120 bine yaklaştı.

Ölü kişiden koronavirüs bulaştı

Tayland’dan gelen bir haber ise ölen bir kişiden bir başkasına koronavirüs bulaşabildiğini ortaya çıkardı. BuzzFeed’de yer alan habere göre, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden bir insandan adli tıp uzmanına koronavirüs bulaştı.

  • Tayland’da yaşanan bu olay, ölü bir insandan kaynaklanan ilk koronavirüs vakası olarak kayıtlara geçti.

Koronavirüsün ölü bedende ne kadar aktif kaldığı bilinmiyor

Ebola, ölü bedenlerden bulaştığı bilinen virüslerden biriydi. Koronavirüs olarak da bilinen yeni tip koronavirüsün ölü bir bedende ne kadar süre aktif kaldığı ise tam olarak belirlenebilmiş değil.

Haberde görüşlerine yer verilen patoloji profesörü olan Angelique Corthals, sadece sağlık çalışanlarının değil, morg teknisyenlerinin ve cenazeler ile ilgilenen kişilerin de korunması gerektiğini belirtti.

Uzmanlar canlı ya da ölü farketmeksizin bir koronavirüs vakası ile temas eden herkesin virüsten korunmak adına koruyucu ekipman kullanması gerektiğinin altını çiziyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >