Koronavirüs ve grip nasıl ayırt edilir?

Arşiv
Arşiv

Koronavirüs ile gribi birbirinden nasıl ayırt edebilirim? Uzmanlar, iki hastalığın da benzer belirtiler gösterdiğini belirterek grip ile COVID-19’un birbirinden ancak PCR testiyle ayırt edilebileceğini açıkladı.

Yeniden yükselişe geçen koronavirüs salgınına sonbaharla birlikte artan grip vakaları da eklendi. Hapşırma, burun tıkanıklığı ya da akıntısı koronavirüs ile grip hastalığı arasındaki en temel benzerliklerden. Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü bu konudaki benzerlikleri şöyle açıkladı:

"Grip ve koronavirüs semptomları çok benziyor. Bunları ayırt etmek kolay değil. Gripte burunla ilgili semptomlar biraz daha ön planda olabilir. Burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı, burundan konuşma dediğimiz semptomlar grip belirtisidir."

"Sadece PCR testiyle ayırt edilebilir"

Sadece şikayetlere bakarak korona virüs-grip ayrımı yapmanın mümkün olmadığını da belirten Özlü, nedenini ise şöyle anlattı:

  • "Çünkü birbirine benzer akciğer tutulmaları olduğu zaman zatürre tablosu ve kan tahlilleri benzer. Grip ile COVID-19’u birbirinden ancak PCR testi ile ayırt edebiliriz. Bu da laboratuvar yükümüzün artması demek."

Tevfik Özlü
Tevfik Özlü

Grip aşısı yaptırmak neden önemli?

Özlü, tam da bu noktada grip aşısını işaret ederek şunları söyledi:

"Aslında grip aşısı COVID-19'dan korumaz ama gripten korur. Sağlık sistemi üzerinden grip hastalarına bağlı oluşan talebi azaltmış oluruz. Böylece sağlık çalışanları hastaneler de rahatlamış olur."

Grip aşısı sadece sağlık sisteminin yükünü hafifletmiyor, virüs bulaşan hastanın süreci daha hafif geçirmesini de sağlıyor. Özlü, en geç Ekim ayı içinde gelmesi beklenen grip aşısının yaptırılmasını önerdi ve ekledi:

"Grip aşısı olmayan bazı kişilerde grip ve COVID-19 aynı anda görülüyor. Bu durumda hastalık tablosu daha ağır seyrediyor."