Koronavirüs'e yakalanan Trump nasıl tedavi ediliyor?

Donald Trump
Donald Trump

Koronavirüse yakalanan ABD Başkanı Donald Trump'ın doktoru Sean Conley, Trump'ın remdesivir tedavisine başladığını ve ek oksijene ihtiyaç duymadığını söyledi.

Eşi Melania Trump ile birlikte koronavirüse yakalanan ABD Başkanı Donald Trump’ın sağlık durumu dünyanın dört bir yanında ilgiyle takip ediliyor. Walter Reed Askeri Hastanesi’ne kaldırılan Trump’ın sağlık durumuna ilişkin Beyaz Saray Doktoru Sean Conley bir açıklama yaptı.

"Başkan iyi durumda"

Conley, “ Walter Reed ve Johns Hopkins’ten uzmanlarla yaptığımız görüşmelerden sonra Başkan’ın Walter Reed Askeri Hastanesi’ne götürülmesini tavsiye ettim. Mutlulukla söyleyebilirim ki Başkan’ın durumu iyi ve oksijen takviyesi almaya ihtiyaç duymuyor. Remdesivir tedavisinin ilk dozunu uyguladık. Başkanın çok iyi durumda olduğunu bildirmekten mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Remdesivir

  • ABD'li ilaç şirketi Gilead tarafından Ebola'ya karşı geliştirilen Remdesivir, Dexamethasone ile birlikte henüz bir aşının bulunamadığı corona virüse karşı etkisi kanıtlanan ilaçların başını çekiyor. Daha önce, ABD’de ilaçla ilgili yapılan klinik çalışmalarda Covid-19 hastalarının oksijen desteğine ihtiyacı azalttığı ve hastanede kalma süresini kısaltmaya yardımcı olduğu görüldü.
  • Gilead tarafından yapılan son açıklamada yapılan analizlerde remdesivirin ağır Covid-19 hastalarında ölüm riskini düşürdüğü belirtildi.
  • Söz konusu ilaç Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından Mayıs ayında acil kullanım onayı aldı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >