Koronavirüsle ilgili dikkati çeken açıklama: Belirtisiz geçiren daha fazla

Arşiv
Arşiv

Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hastalığını belirtisiz geçirenlerin, belirtili geçirenlerden daha çok olduğuna dikkati çekti.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili birçok belirsizlik bulunuyor. Koronavirüs enfeksiyonunu kimin geçirip geçirmediğini test yapmadan bilmek bazen pek mümkün olmuyor. Uzmanlar, bazı kişilerin farkında olmadan koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonu geçirmiş olabileceğini söylüyor. Bu noktada, kontrol amaçlı test yapılıp yapılmamasının gerekliliği merak konusu olurken uzmanlar özellikle belirtisiz hastalığı geçirenlerin, belirtili geçirenlerden daha çok olduğuna vurgu yapıyor.

"Salgını belirtisiz geçirenler daha fazla"

Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya, "Antikor testi ile kişinin koronavirüs geçirip geçirmediğini söylemek mümkündür. Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan rakamlar, özellikle belirtili seyreden hastalar için yapılan PCR testlerine ait sayılardır. Belirtisiz geçiren kişilere PCR testi yapılmamaktadır. Hastalığı belirtisiz geçirenler, belirtili geçirenlerden daha fazladır. Hastalığı belirtisiz geçirenler, daha çok gençler, kadınlar ve kalp, diyabet, hipertansiyon gibi altta yatan kronik bir hastalığı olmayan kişilerdir" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >